Badania naukowe: mniszek lekarski może leczyć nowotwory

Mniszek lekarski

Korzenie, liście i kwiaty mniszka lekarskiego są mocnym i zdrowym lekarstwem, choć większość z nas uważa, że te żółte kropki na trawniku to po prostu uciążliwe chwasty.

Grecy i Chińczycy stosowali związki mniszka lekarskiego w celu wspomagania trawienia oraz jako tonik dla wątroby i środek moczopędny.

Dzisiaj, naukowcy odkryli możliwość leczenia nowotworów tym ziołem…

Naukowcy „zatwierdzają” ekstrakt z mniszka jako skuteczny inhibitor stresu oksydacyjnego

Tradycyjni zielarze, zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie, wykorzystują właściwości mniszka lekarskiego we wspomaganiu wątroby, jak i oczyszczaniu krwi.

Jego oczyszczające krew właściwości przyciągnęły uwagę kanadyjskich naukowców z University of Windsor. Zdecydowali się zbadać czy korzenie mniszka lekarskiego mogą być skuteczną terapią dla osób cierpiących na raka.

Zespół eksperymentował, mieszając na szalkach Petriego wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego i „krwi pobranej od pacjentów z białaczką oraz od szczurów laboratoryjnych”.

Odkryli, że:

„wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego był skuteczny w indukcji apoptozy i/lub w

samobójstwach komórek nowotworowych, pozostawiając zdrowe komórki w nienaruszonym stanie”.

Naukowcy dzięki temu niezwykłemu odkryciu, otrzymali zgodę na przetestowanie ich protokołu z udziałem korzenia mniszka, na trzydziestu chorych na raka kanadyjskich pacjentach.

Po raz pierwszy w Kanadzie zdarzyło się, że naturalny ekstrakt został zatwierdzony do przetestowania w badaniu klinicznym.

Prowadzący naukowiec dr Siyaram Pandey, profesor biochemii w Windsor, odkrył właściwości lecznicze mniszka dzięki onkologowi, którego pacjenci mieli dość chemioterapii i zamiast jej wybierali picie herbaty z mniszka lekarskiego… i żyli!

Naukowcy z University Annunzio Chieti-Pasaca we Włoszech, porównali wyciągi: z kurkumy, mniszka lekarskiego, rozmarynu, i karczochy w badaniu przeprowadzonym w roku 2010.

Potwierdzili efekty.

Zioła wywierały pozytywny wpływ na wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Chcieli porównać ich efekty antyproliferacyjne (hamowanie wzrostu), efekty przeciwutleniaczowe (zwalczanie wolnych rodników) i efekty ochronne.

Choć kurkuma miała największe działanie przeciwutleniające, mniszek również zawierał dużą ilość tych właściwości. Naukowcy potwierdzili, że te zioła są użyteczne we wspomaganiu leczenia.

Właściwości redukujące skutki stresu oksydacyjnego ekstraktu z mniszka, badano na szczurach z uszkodzoną przez czterochlorek węgla (CCI4) wątrobę przez chemikalia stosowane w gaśnicach i czynnikach chłodniczych, które są wysoce toksyczne dla wątroby.

Ekstrakt z mniszka na bazie wody lub herbaty z mniszka, znaczne zmniejszył ilość stresu oksydacyjnego i zapalenia, obecnego w wątrobach szczurów.

Naukowcy są entuzjastyczni, co do działania mniszka lekarskiego wobec różnych nowotworów

Naukowa medycyna w końcu zaczyna akceptować pozytywne wyniki naturalnych suplementów diety w leczeniu nowotworów. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat, naukowcy kliniczni opublikowali badania, w których skutecznie eliminowano nowotwory za pomocą mniszka lekarskiego.

Oto kilka badań:

 • International Journal of Oncology opublikował w 2008 roku badanie kliniczne wykazujące pozytywne efekty herbaty z liści mniszka lekarskiego. Zmniejszyła ona komórki raka piersi, ale herbata z korzenia mniszka nie okazała się aż tak skuteczna. Naukowcy testowali herbatę z liści mniszka na komórkach raka prostaty i uzyskali podobne wyniki. Naukowcy stwierdził, że ekstrakt z mniszka lekarskiego, może być uznawany za środek przeciwnowotworowy.
 • Journal of Ethnopharmacology opublikował badanie w styczniu 2011 roku, które przetestowało działanie herbaty z korzenia mniszka lekarskiego na komórkach białaczkowych. Badanie wykazało, że korzeń mniszka zabijał komórki białaczkowe w procesie zwanym apoptozą. Uważa się, że mniszek sygnalizuje apoptozę na receptorach danej komórki białaczki. Naukowcy odkryli, że korzeń mniszka nie przekazuje tego samego sygnału do zdrowych komórek. Uważają, że mniszek powinien być traktowany jako nietoksyczny środek przeciwnowotworowy.
 • International Journal of Oncology opublikował raport w 2011 roku oznajmiający, że suplementy diety zawierające mniszka lekarskiego są jednym ze składników hamujących wzrost komórek raka prostaty.
 • W jeszcze innym badaniu z 2011 roku, udowodniono klinicznie, że ekstrakt z korzenia mniszka powoduje apoptozę u ludzi mających lekooporne komórki czerniaka (złośliwego nowotworu skóry) bez zatrucia lub uszkodzenia zdrowych komórek. Po raz kolejny badania wykazały, że wyciąg z korzenia mniszka powinien być traktowany jako nietoksyczna terapia nawet na lekooporne formy raka.

Wniosek z powyższych badań:

Mniszek zabija komórki rakowe, pozostawiając zdrowe komórki w stanie nienaruszonym. Wzmacnia układ odpornościowy. Nie jest toksyczny, jak również zawiera o wiele więcej właściwości, witamin i minerałów, w tym: wapnia, magnezu, potasu i witaminy A, K, B6 i B12.

Lekarze i naturopaci w Polsce jak i w Ameryce, nie mogą leczyć pacjentów naturalnymi i o wiele bardziej skutecznymi środkami takimi jak witamina C lub mniszek lekarski.

Jednak warto samemu przyjrzeć się mniszkowi lekarskiemu, ponieważ jak widać zawiera on wiele pomocnych właściwości. 

Miejmy nadzieje, że wkrótce pojawią się odważni naukowcy, którzy nie będą bali się powiedzieć, jak konkretnie stosować mniszka, aby wyleczyć z różnych dolegliwości, w tym z nowotworów. 

źródła: naturalnews.com/03541 – naturalnews.com/2017

 

Kasia Kasia Brzoza 

Formularz z NeTeSFoto: „dandelion” (CC BY 2.0) by arditpg

4 Responses to “Badania naukowe: mniszek lekarski może leczyć nowotwory”

 • adas on 16 lutego 2017

  KAZDY powinien to dawno wiedziec ze mniszek jedyny jest odporny na opryski z MONSANTO czyli Glyfosad bardzo trujacy ,Roundup i wszystko GMO jakie sprzedaja polskim rolnikom.Sa to srodki bardzo trujace

 • Andrzej on 17 lutego 2017

  Nie pozwolą nam na to (oficjalnie) ale od dawna to jest prawda.Robią z nas przygłupów ale naszym dziadkom i nie tylko można zaufać 100%. Pożyjemy troszkę dłużej….

 • Sławek on 9 maja 2018

  Piszą o wyciągu z mniszka lekarskiego.Czy cherbatka z mniszka to już wyciąg.? Przecież,aby wyciąg był skuteczny to musi mieć określone stężenie. Cherbatka,to małe stężenie.Kidy wypiłem cherbatę to zgaga była duża. Mam dwie choroby nowotworowe: rak prostaty i chłoniaka. Zacząłem walkę od usunięcia gruczołu. Chłoniak to chemioterapia. Może mniszek plus kapsaicyna i kurkumina i woda jonizowana mnie wyleczą

 • Joanna on 9 maja 2018

  Mam wysuszony korzeń mniszka lekarskiego, którego zebrałam przed samym kwitnięciem. Część zmieliłam (w młynku do kawy) i zamierzam pokonać nim mojego czerniaka złośliwego. Niedawno wyczytałam, że osoba z zaawansowanym nowotworem wyleczyła się tym popularnym chwastem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *