Masz problemy z oddawaniem moczu?

Problemy z moczem

Im dalej w przód, tym większe problemy zdrowotne. Oddawanie moczu jest kluczową rolą organizmu. Zaburzenie tego mechanizmu przynosi niesamowitą udrękę.

Jesteś w pracy, w sklepie, na spacerze, a tu nagle pęcherz natychmiast nakazuje opróżnić go lub jeszcze gorzej, nagle czujesz mokro…

Trudno gdziekolwiek wyjść…

To są prawdziwe, uciążliwe problemy.

Amerykańskie Stowarzyszenie Urologiczne doradza, jak sobie z tym poradzić.   

Zespół pęcherza nadreaktywnego

Osoby z pęcherzem nadreaktywnym (OAB – overactive bladder) powinny zdecydować się na naturalne środki takie jak: zmiany w diecie i kontrole przyjmowanych płynów.

Pacjenci mogą również spróbować nauki technik kontroli pęcherza, czyli oddawanie moczu według ustalonego planu (np. co 3 godziny), opóźnianie oddawania moczu lub dwukrotne oddawanie moczu.

Wytyczne amerykańskiego stowarzyszenia nadreaktywnego zalecają: kontrolowanie masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, naturalne terapie, stosowanie ziół i suplementów.

Siedem ziół i suplementów które mogą być używane w leczeniu nadczynności pęcherza:

  • Gosha-jinki-gan – ta mieszanka tradycyjnych chińskich ziół hamuje aktywność pęcherza, co zostało udowodnione w badaniu na zwierzętach. Naukowcy badali 42 samice szczurów, które podzielono na dwie grupy: grupę Gosha-Jinki-gan i grupę kontrolną. Badania wykazały, że skurcze pęcherza, były mniejsze i mniej częste w grupie leczonej w porównaniu z grupą kontrolną. Badanie zostało opublikowane w „Journal of Urology”.
  • Znamię Kukurydzy (Corn silk) – od dawna stosowana w medycynie tradycyjnej. Przynosi ulgę podrażnionemu pęcherzu i w nietrzymaniu moczu w nocy. Trzeba uważać, aby produkt nie był zrobiony z kukurydzy GMO.
  • Ekstrakt z pestek dyni – ekstrakty te są korzystne w leczeniu nadreaktywnego pęcherza i oddawaniu moczu w nocy. W rzeczywistości, badania opublikowane w „Journal of Traditional and Complementary Medicine” ujawniły, że ekstrakty pomogły złagodzić symptomy choroby u uczestników badania w czasie 12 tygodniowej suplementacji.
  • Witamina D – wyższe poziomy witaminy D zmniejszają ryzyko posiadania zaburzeń dna miednicy, takie jak: nietrzymanie moczu u kobiet. Badania opublikowane w „European Journal of Clinical Nutrition” odkryły również, że niski poziom witaminy D negatywnie wpływał na wystąpienie tego schorzenia w późniejszych latach życia.
  • Kapsaicyna – według badania w „Journal of Medical Association” w Tajlandii, ten związek uzyskany na bazie chili może być skuteczną i niedrogą opcją w leczenia nadwrażliwości pęcherza moczowego.
  • Lakownica Żółtawa – ten ekstrakt ziołowy pochodzi z Azji Wschodniej. Badania wykazały, że suplement skutecznie polepszył objawy u mężczyzn z problemami dróg moczowych. Ponadto, naukowcy odkryli, że ekstrakt nie powoduje szkodliwych skutków ubocznych u pacjentów. Wyniki zostały opublikowane w „Asian Journal of Andrology”.
  • Wodorotlenek magnezu – badania wykazały, że suplementy te poprawiły objawy nietrzymania moczu u ponad 50% testowanych kobiet. Badania zostały opublikowane w „British Journal of Obstetrics and Gynecology”.

Posiadanie nadczynności pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących schorzeń, które wpływają na miliony ludzi.

Według Urology Care Foundation (UCF), nadczynność pęcherza sama w sobie nie jest chorobą, ale raczej grupą objawów moczowych. Najczęstszym objawem nadreaktywnego pęcherza jest nagła i niekontrolowana potrzeba oddania moczu.

Według UCF, około 33 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi z powodu nadreaktywnego pęcherza w tym 40 procent to kobiety i 30 procent mężczyźni. Jednak liczby te mogą być wyższe, ponieważ wiele osób, którzy mają to schorzenie nie szukają pomocy lekarskiej.

Nadczynność pęcherza może być symptomem innych chorób takich jak: cukrzyca, choroby Parkinsona, choroby nerek i stwardnienie rozsiane.

Przypadłość ta może być efektem ubocznym: operacji, urodzenia dziecka lub używania lekarstw.

źródło: naturalnews.com

 

Kasia Kasia Brzoza 

Formularz z NeTeS



Foto: „pissed” (CC BY-NC-ND 2.0) by alfred.tan

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *