Papierosowa ruletka, czyli papierosy powodują mutacje DNA

Papierosy i rak

Od dziesięcioleci wiemy, że palenie papierosów jest przyczyną wielu nowotworów, ponieważ dym tytoniowy jest mieszaniną chemikaliów w tym, co najmniej 60 substancji rakotwórczych.

Papierosy powodują mutacje DNA

Zespół badawczy pod kierownictwem naukowców z Los Alamos – National Laboratory, porównał próbki tkanek pobrane od 1063 osób niepalących i 2490 palaczy. Badał DNA każdego z osobna w poszukiwaniu mutacji genetycznych.

Okazało się, że na każde średnio 50 wypalonych papierosów u osób palących, pojawiała się jedna nowa mutacja DNA, w każdej komórce płuc.

Oznacza to, że w ciągu roku osoba, która wypali paczkę dziennie (20 papierosów), ma 150 dodatkowych mutacji na każdą komórkę płuc, 97 na komórkę krtani, 23 na komórkę w jamie ustnej, 18 na komórkę pęcherza moczowego i 6 na komórkę wątroby.

Przewodniczący badań Ludmil Alexandrov podkreśla, że teoretycznie zmiany w komórkach same w sobie nie są niebezpieczne, ale każda taka mutacja DNA może rozpocząć lawinę genetycznych uszkodzeń, które wytworzą komórki nowotworowe.

Naukowiec porównuje palenie do gry w rosyjską ruletkę:

„[…] im więcej grasz, tym większa szansa, że ​​mutacje trafią w odpowiednie geny i zachorujesz na raka. Zawsze jednak będą ludzie, którzy dużo palą, ale mutacje nie trafią w odpowiednie geny i nie zachorują”.

O jeden papieros za dużo

Powodem wszystkich tych dodatkowych mutacji jest wspomniany wcześniej dym tytoniowy.

To, w jaki sposób różne typy mutacji komórkowych prowadzą do raka, jest mniej jasne. Zespół z Los Alamos ma nadzieję, że dalsze badania pozwolą szacować prawdopodobieństwo, jak dalece indywidualna mutacja DNA w komórce zamieni się w raka.

Zespół badaczy ma również nadzieję, że ich odkrycia powstrzymają ludzi przed paleniem i obalą powszechny mit, że palenie sporadyczne, dla towarzystwa, od czasu do czasu itd. jest nieszkodliwe.

„Każdy papieros ma potencjał wywoływania mutacji genetycznych” – podkreśla Alexandrov.

Warto zaznaczyć, że rzucenie palenie nie odwróci już powstałych mutacji, które pozostawiły w DNA trwałe blizny, ale zapobiegnie tworzeniu się kolejnych, które przy odrobinie pecha, dzielą palacza o krok od nowotworu.

źródło polskie – odkrywamyzakryte.com 

źródło zagraniczne – eurekalert.org

 

Bądź na bieżąco! Codziennie publikujemy najważniejsze info o zdrowiu, geopolityce, tajemnicach. Zbieramy najlepsze informacje z internetu i publikujemy na naszym portalu –> Kliknij i Sprawdź

 

Formularz z NeTeSFoto: Envato Elements By NomadSoul1

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *