Preparaty na owady zawierają toksyny!

komar

Sezon na komary oficjalnie rozpoczęty…

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, te kilka miesięcy w roku są ciężkie. Wielu z nas pokrytych jest swędzącymi bąblami od stóp do głów. Warunkiem ochrony przed komarami są preparaty do zwalczania owadów.

I tutaj mamy trudny wybór. Czy używać preparatów dostępnych w marketach, aby cieszyć się wycieczką kampingową, piknikiem rodzinnym, ogniskiem, wspaniałym miejscem nad jeziorem?

Jak pogodzić ochronę przed owadami z wtłaczaniem do organizmu chemii zawartej w preparatach?

W preparatach na owady są chemikalia

Wraz ze wzrostem liczby chorób i śmiertelnych wirusów przenoszonych przez komary i kleszcze, ochrona przed owadami stała się czymś więcej, niż tylko zapobieganiem przed swędzącymi bąblami, dlatego wiele osób decyduje się na użycie preparatów przeciw owadom.

Jest to niebezpieczne, ponieważ większość z tych środków odstraszających zawiera alarmujące składniki, jeśli chodzi o ich wpływ na nasze zdrowie.

Jednym z nich jest DEET.

Agencja Ochrony Środowiska uważa DEET za bezpieczny, jeśli jest stosowany prawidłowo. Jednak badanie w 2009 roku dowiodło, że DEET może wpływać na działanie enzymów, które są ważne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Narodowa Koalicja Przeciw Nadużywania Pestycydów (The National Coalition Against the Misuse of Pesticides) stwierdziła:

„Wraz z ciężką ekspozycją na DEET… ludzie mogą doświadczyć utraty pamięci, bóle głowy, osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni i stawów, dreszcze i duszności”.

Należy sobie uzmysłowić podstawowy fakt, cokolwiek umieścisz na swoim ciele jest wchłaniane przez skórę, w tym syntetyczne środki zapachowe i inne środki chemiczne, które można znaleźć w sprayach na owady.

Skoro preparaty w sprayach zabijają organizmy żywe, to muszą zawierać mocne środki chemiczne.

Czy środki na owady są skuteczne?

Environmental Working Group stwierdziła, że nie ma środków odstraszających na owady, które są całkowicie skuteczne przeciwko ugryzieniom, dlatego najlepiej stosować inne sposoby zapobiegawcze:

  •  nosić koszule z długimi rękawami, spodnie i skarpetki w miejscach dużego nasycenia owadami,
  •  unikać wysokiej trawy i zarośli,
  •  sadzić rośliny, które odpychają owady,
  •  używać żółtych żarówek w oświetleniu na zewnątrz,
  •  używać produktów bezzapachowych.

Są naturalne metody odstraszania owadów

Najwygodniejszą ochronę przeciwko owadom jest zakup środka w sprayu. Jednak musisz mieć na uwadze zagrożenia z tego wynikające. Każdy spray przeciwko owadom zawiera toksyny. Kiedy psikasz nim skórę dziecka, to aplikujesz mu toksyny do organizmu. W skrajnych przypadkach mogą być przyczynkiem jednej z chorób.

Każdy organizm ma inne zawartości toksyn, jeżeli twoje dziecko ma ich dużo i do tego aplikujesz mu toksyczny spray przeciw owadom, to możesz spowodować wywołanie choroby.

Jakiej?

Na pewno odmiany autyzmu to wynik olbrzymich dawek toksyn, które najczęściej aplikowane są ze szczepionek. Również nowotwory to wynik nadmiernej ilości toksyn.

Ze środkami chemicznymi jest zawsze tak samo. Możesz aplikować je latami i udowadniać, że nie wpływają negatywnie na zdrowie. Jednak w wyniku twojej bezmyślności, toksyny gromadzą się w organizmie.

Później będziesz usilnie zastanawiać się skąd ta… choroba się wzięła.

Dlatego lepiej trochę się potrudzić i przygotować własny środek na owady. Będzie on nietoksyczny i przyjazny dzieciom, rodzinie, zwierzętom.

Wiele olejków eterycznych działa jak naturalne środki odstraszające owady. Olej z drzewa herbacianego jest przeciwpasożytniczy, zdolny do niszczenia lub hamowania wzrostu pasożytów, takich jak: pchły i kleszcze.

Olejek z Citronelli  jest doskonałym naturalnym repelentem insektów i olejek z trawy cytrynowej ma właściwości owadobójcze, które zabijają owady i trzymają je z dala od ciebie.

Przepisów na wykonanie środka odstraszającego owady jest bardzo dużo.

Ja proponuję poniższy:

Składniki:

  •  Olejek z Citronella – chroni przed komarami i pchłami.
  •  Olejek z drzewa herbacianego – chroni przed pchłami.
  •  Olejek z trawy cytrynowej – chroni przed komarami i kleszczami.
  •  Bezalkoholowy oczar wirginijski.
  •  Lejek.
  •  Butelka ze sprayem.

Sposób przyrządzenia:

  •  Wlej oczar wirginijski do szklanego pojemnika.
  •  Dodaj 15 kropli citronelli i 15 kropli trawy cytrynowej (można dodać więcej).
  •  Dodaj 10-12 kropli  olejku z drzewa herbacianego.
  •  Zamknij pojemnik i dobrze wstrząśnij.
  • Wlej miksturę do butelki ze sprayem.

Gotowe.

Kosztuje trochę wysiłku, jednak jesteś pewna, że nie opryskujesz dziecka i rodziny chemikaliami.

źródło: davidwolfe.com 

Uwaga! Polecam sprawdzić czy nie jesteś uczulona na dany składnik. Olejki eteryczne mogą powodować uczulenia i inne choroby. Olejek z drzewa herbacianego może być nieprzyjazny dla zwierząt.

 

Kasia Kasia Brzoza 

Formularz z NeTeS



Foto: flickr.com

7 Responses to “Preparaty na owady zawierają toksyny!”

  • Kamil Poznań on 29 czerwca 2016

    gdzie mam kupic citronelle? co to w ogóle jest?

  • Justyna on 29 czerwca 2016

    A co z preparatami zawierającymi butotlenek piperonylu i ekstrakt ze złocienia dalmatyńskiego? Przyznam, że kupiłam pewien preparat, bo polecany był na kilku stronach ‚eko’, a teraz mam obawy – zaczęłam czytać o butotleneku piperonylu i zrobiło mi się słabo.

  • Kasia on 1 lipca 2016

    @Kamil Poznań
    Citronella to olejek eteryczny o wielu właściwościach np.odświeżających,dezynfekujących powietrze,poprawiających samopoczucie,łagodzących zmęczenie i stres,regenerujących ciało i duszę,przeciwzapalnych,grzybobójczych,odstraszających owady. Ale jest on najbardziej znany z właściwości odstraszających komary.MoŻna zakupić go w wielu sklepach internetowych. Także niektóre apteki lub drogerie kosmetyczne mogą sprzedawać olejki eteryczne.

  • Kasia on 1 lipca 2016

    @Justyna
    Butotlenek piperonylu jest związkiem organicznym stosowanym jako składnik preparatów pestycydowych. Sam ten fakt jest alarmujący. Jest to chemia.Jednak każdy powinien sam decydować co stosuje na własnym ciele, My polecamy środki jak najabrdziej naturalne.Ekstrakt ze złocienia dalmatyńskiego jest ekstraktem z rośliny o owadobujczych właściwościach. Wydaje się że jest on bardziej naturalny i podobny to olejków eterycznych.Jednak należy bliżej zapoznać się z każdym ekstraktem przed użyciem gdyż mogą one powodować alergie u niektórych ludzi.

  • Alicja on 9 lipca 2016

    Zrobiłam wg przepisu, użyłam 100ml oczaru, do tego wlałam polecane olejki ale w ilościach po 40 kropel każdego. Spryskałam męża i dziecko przed wieczornym wyjściem na ogród. Mąż kosił trawę, dziecko siedziało w piaskownicy i nie było żadnego natrętnego owada w pobliżu. Gdy się pojawił sąsiad przy płocie na pogawędkę, komentował, że owady gryzą i odganiał je ręką. Nie wiem tylko po jakim czasie trzeba by było spryskać ciało ponownie. Mąż i dziecko spędzili na pierwszej dawce półtorej godziny.

  • Kasia on 12 lipca 2016

    @Alicja
    Bardzo się cieszę że skorzystała pani z polecanego przepisu. Moja rodzina też korzysta z tego preparatu i nie mamy problemów z owadami. Przy tym stężeniu które podałam w przepisie należy powtarzać spryskiwanie co 2-3 godziny.Pozdrawiam :)

  • Dan on 23 września 2018

    prawie dobrze, ale właściwie kłamstwa. Środki są nieskuteczne, jeżeli się ich nie stosuje, lub źle. To znaczy nie są trwałe w stosunku do kleszczy, a komary 6-8 godzin. Wybór pomiędzy trucizną, ceną i działaniem. Ja osobiście nigdy nie stosuję na skórę, a na odzież, lub w pobliżu i działa. Z chemii polecam DEET 30% i powyżej(na pewno nie pisze, że dla dzieci), i BROS na odzież na kleszcze zielony 21 dni (!). Z doświadczenia działa na komary. A teraz mniej szkodliwe, skuteczne. Picie i spryskiwanie naparem z czystka. Spryskiwanie i stosowanie na zewnątrz ciała trującego wrotyczu(kleszcze komary, wszystko). Ja piłem napar z łyżeczki(*). W pomieszczeniu trzymanie w szerokim garnku naparu zapobiega komarom. Przykładowy skład: wrotycz, trawa cytrynowa(już wystarczy), bazylia, goździki, czystek. I to wielokrotnie sprawdzone i skuteczne. Okien po godzinie 16 się nie otwiera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *