Niewidzialna plaga plastikowych chorób
Tani plastik przyczynił się do masowej dystrybucji żywności i wody. Bardzo trudno jest kupić wodę w szklanej butelce. Rynek został opanowany przez plastik, co już na wstępie czyni wątpliwym jakość wody i żywności w plastikach.
Jakie problemy zdrowotne powiązane są z plastikiem?
- BPA
BPA jest często dodawany do tworzyw sztucznych w celu poprawienia ich trwałości. BPA dodawano krowom i kurom, aby spowodować ich przyrost masy ciała przed ubojem. Związek ten zakłóca hormony w organizmie i może naśladować działanie estrogenu, co prowadzi do przyrostu masy ciała i zaburzeń hormonalnych.
Z „The Journal of the Yale School of Environmental Studies” dowiadujemy się:
„Istnieje dużo badań, które łączą BPA i ftalan z ekspozycją na tak ogromne problemy zdrowotne jak: deformacje męskich i żeńskich narządów płciowych; przedwczesne dojrzewanie płciowe u kobiet; obniżenie jakości spermy; zwiększenie zachorowalności na raka piersi i prostaty, niepłodność, poronienia, otyłość, cukrzyce typu 2, alergie i problemy układu nerwowego, takie jak zaburzenia z deficytem uwagi i nadaktywność”.
Powszechnie wiadomo, że tworzywa sztuczne służące do pakowania żywności, mogą przeniknąć do jedzenia i dostać się do organizmu. 92% osób badanych, miało wykrywalne poziomy BPA i innych substancji chemicznych pochodzących z tworzyw sztucznych (w tym noworodki).
„Estrogenowe substancje chemiczne występujące w wielu rodzajach produktów, mają olbrzymi wpływ na ludzi i zwierzęta. Według badań, pestycyd „atrazyna” może przemienić samca żaby w samicę.
„DES”, który był kiedyś przepisywany w celu zapobiegania poronieniom powodował: otyłość, rzadkie nowotwory pochwy, bezpłodność i guzy na jądrach.
Naukowcy powiązali BPA z astmą, nowotworami, bezpłodnością, małą liczbą plemników, deformacją narządów płciowych, chorobą serca, zaburzeniami czynności wątroby i ADHD”.
Frederick vom Saal, profesor biologii na Uniwersytecie Missouri-Columbia, który badał BPA tak to podsumowuje: „Po prostu, wybierz sobie chorobę…”.
- Ftalany
Ftalany znajdują się w wielu tworzywach sztucznych oraz w dużych ilościach w powietrzu – wewnątrz pomieszczeń. Unia Europejska jak i wiele innych krajów zakazała ich użytek w 2005 roku.
Ftalany uważane są za szczególnie szkodliwe dla mężczyzn i chłopców. Związane są z zaburzeniami układu odpornościowego, ze zmniejszoną ilością testosteronu, niepłodnością u mężczyzn i wieloma innymi problemami.
Dr Alan Christianson, ekspert w dziedzinie zdrowia hormonalnego mówi, że drastycznie rosną wskaźniki otyłości u ludzi i wielu innych gatunków zwierząt (w tym dzikich zwierząt, których dieta nie uległa zmianie). W swojej książce wyjaśnia, jak wiele czynników może przyczynić się do tych problemów. Wszystkie wpływają ujemnie na układ hormonalny, szczególnie nadnercza.
Chemikalia zawarte w tworzywach sztucznych są znanymi substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną, a to może wyjaśnić dlaczego jesteśmy świadkami tych problemów u wielu gatunków zwierząt na całym świecie.
Światło UV i sól w wodzie morskiej powoduje, że mikroskopijne cząstki plastiku emitują toksyczne substancje chemiczne takie jak PCB i DDT. Mogą być wchłaniane przez wiele rodzajów gatunków morskich, mogą być mylone z estradiol. Jest to hormon płciowy, powodując szereg hormonalnych zakłóceń podobnych do ludzkich.
Dodatkowo, substancje chemiczne mają tendencję do bioakumulacji w organizmach, a to może w końcu doprowadzić do skażenia populacji ryb, które regularnie spożywają ludzie.
Przez agencje regulacyjne tworzywa sztuczne są powszechnie uważane za bezpieczne.
Dlaczego, skoro wyrządzają tyle destrukcji i nieszczęść ludzkich?
Jak możemy uniknąć „plastikowych” chorób?
- Musimy być świadomi zagrożeń i jak najszybciej zrezygnować z plastiku. Na przykład, kiedy kupujesz wodę w plastiku, przelej ją do szklanego lub miedzianego naczynia. Ograniczasz wtedy działanie plastikowych toksyn. Jednak kiedy woda w plastikowej butelce została mocno nagrzana w słońcu – wyrzuć ją do kosza.
- Wiem, że trudno jest kupić wodę w szklanych butelkach. Jednak warto szukać.
- Wyrzuć reklamówki i pojemniki plastikowe do przechowywania żywności. Zacznij używać szklanych pojemników. Ten etap jest łatwy, ponieważ istnieje dużo szklanych pojemników w różnych rozmiarach.
- Używaj naczynia, sztućce, talerze, kubki szklane i metalowe. Nawet grillowe plastiki całkowicie odrzuć.
Mamy coraz więcej możliwości usunięcia plastiku z kuchni. Dużo zależy od naszych poglądów i przyzwyczajeń. Warto nad nimi popracować, bo nawet zdrowa żywność nie wyleczy wszystkiego. Najpierw należy usunąć z otoczenia toksyczne substancje.
źródło: wellnessmama.com
Foto: „Crushed” (CC BY-SA 2.0) by Risager
2 Responses to “Niewidzialna plaga plastikowych chorób”
wojtek on 19 października 2016
a czajniki plastikowe w sumie sa z twardszego plastiku tez sa szkodliwe?
Agata on 5 maja 2017
a plastik w ktorym nie ma bpa?