Producenci żywności oszukują nas toksyczną fruktozą

glukoza

Producenci żywności znowu oszukują nas fałszywymi reklamami. Większość konsumentów jest coraz bardziej świadomych i chcą unikać produktów zawierających szkodliwe dla zdrowia składniki.

Syrop glukozowo-fruktozowy jest jedną z tych substancji, które wyrobiły sobie złą opinię.

W jaki sposób nas oszukują?

Syrop glukozowo-fruktozowy zmienia nazwę

Ten wątpliwy słodzik – syrop glukozowo-fruktozowy, który jest znacznie tańszy od zwykłego cukru i przedłuża termin ważności produktów jest powiązany z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak: choroby serca, otyłość, demencję, cukrzycę, rak, niewydolność wątroby.

Z tego powodu wielu konsumentów zaczęło sprawdzać etykiety żywności i odsuwać żywność zawierającą syrop glukozowo-fruktozowy.

Spowodowało to zmniejszenie zysków producentów żywności.

Jednak producenci znaleźli podstępny sposób oszukania klientów. Zamiast usunąć z produktów ten szkodliwy składnik, zmienili jego nazwę.

Przez lata przemysł kukurydzy próbował nas zwodzić. W 2010 roku Stowarzyszenie Kukurydzy (Corn Refiners Association) starało się poprawić wizerunek syropu glukozowo-fruktozowego. Na szczęście, FDA odrzuciło ich wniosek o zmianę nazwy syropu glukozowo-fruktozowego na bardziej naturalne określenie: „cukier kukurydziany”.

Niemniej jednak udało się im zmienić nazwę z syropu glukozowo-fruktozowego na syrop fruktozowy lub fruktozę.

Dlaczego zależy im na wyrazie „fruktoza”?

Ponieważ, fruktoza jest cukrem zawartym w owocach. Brzmi o wiele zdrowiej i naturalniej, niż syrop glukozowo-fruktozowy. Jednak glukoza w owocach jest naturalnym składnikiem. Spożywamy ją wraz z błonnikiem, enzymami, witaminami i minerałami.

Toksyczny składnik nazywany teraz fruktozą lub syropem fruktozowym, zawiera jeszcze wyższe stężenia szkodliwego syropu glukozowo-fruktozowego, co czyni go większym zagrożeniem dla zdrowia, niż zwykły używany do tej pory syrop.

Regularny syrop glukozowo-fruktozowy (HFC-42 lub HFC-55) zawiera odpowiednio 42 lub 55 procent fruktozy, a nowy nazywany teraz fruktozą lub syropem fruktozowym HFC-90, zawiera 90 proc fruktozy.

Firmy spożywcze wykorzystują zmianę nazwy syropu, aby ukryć go w swoich produktach. Oszustwo jest powszechne.

Przez to, że zmienili nazwę z syropu glukozowo-fruktozowego na glukozę, piszą na opakowaniach produktów: „produkt nie zawiera syropu glukozowo-fruktozowego”.

Co na to FDA?

Odmówili uznania HFC-90 jako bezpieczny składnik produktów żywnościowych, jednak nic z tym nie robią

Ze względów budżetowych i długiego okresu badania produktów, FDA w 1997 roku postanowiło, że firmy spożywcze mogą same badać swoje produkty i określać, czy są bezpieczne, czy nie.

Ten system samoregulacji legalnie pozwala producentom żywności przekładać zyski nad zdrowiem konsumentów.

Co ciekawe. Syrop glukozowo-fruktozowy jest gorszym zdrowotnie produktem od cukru. 

Najlepszym sposobem na ochronę zdrowia przed produktami korporacyjnymi jest unikanie przetworzonej żywności i dokładne czytanie etykiet na produktach.

Wymienię najbardziej popularne nazwy syropu glukozowo-fruktozowego, których nie powinniśmy spożywać:

 • syrop kukurydziany,
 • syrop glukozowy,
 • syrop glukozowo-fruktozowy,
 • syrop tapioki,
 • fruktoza,
 • krystaliczna fruktoza.

źródło: naturalnews.com

 

Kasia Kasia Brzoza 

Formularz z NeTeSFoto: „iWantCandy:]” (CC BY-ND 2.0) by ♥MariaBetta DiFo ●

2 Responses to “Producenci żywności oszukują nas toksyczną fruktozą”

 • HeBo on 29 grudnia 2016

  Nie co na to FDA.. tylko co na to polskie służby sanitarne? Inspektor śpi? Mam wrazenie ze sanepidy i ta cała reszta gra w karty śpiąc w pracy albo mamy taka wspaniała zywność!?!

 • Edyta on 9 lutego 2017

  Sanepidy zajmuja się wlepianiem kar za nieszczepienia, nie dając ludziom wyboru, co ich obchodzi co ludzkość będzie jadła. A żywnosć w Polsce coraz gorsza, niedługo bedzie gorsza niż na zachodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *