Apteczka zimowa: zabezpiecz siÄ™ przed zimÄ…
Nadchodzi jesień, czyli sezon na przeziębienie, katar, gorączkę i grypę. Ponieważ nie możemy liczyć tylko na lekarzy, którzy najczęściej przepisują antybiotyki, powinniśmy zaopatrzyć się w naturalną apteczkę pełną ziół, witamin i suplementów.
Poniżej znajduje się lista ziół i suplementów, które powinny znaleźć się w Twojej apteczce.
Woda Utleniona
Ten środek zabijający bakterie, nie tylko odkaża obite kolana. Dodaj kilka kropel do każdego ucha, gdy Ty lub Twoje dziecko czuje, że nadchodzi przeziębienie lub infekcja ucha. Taki zabieg jest w stanie zatrzymać chorobę.
Kilka kropel do każdego ucha podczas choroby lub infekcji ucha, może przyspieszyć powrót do zdrowia. Wystarczy użyć kroplomierza umieścić kilka kropli w każdym uchu i poczekać, aż przestanie bulgotać w uchu.
Chwilowe bulgotanie jest normalne, a niektórzy ludzie mogą doświadczyć bardzo drobnego pieczenia.
Witamina D3
Witamina D3 często może zmniejszyć ryzyko zachorowania w pierwszym etapie choroby, gdy jest przyjmowana prawidłowo. Najlepszym źródłem witaminy D3 jest słońce. Jednak w okresie zimowym niemożliwe jest pozyskanie jej wystarczającej ilości ze słońca.
Tylko badanie krwi może powiedzieć dokładnie, jaką dawkę powinieneś brać codziennie. Dla większości dorosłych wynosi ona powyżej 5000 IU.
Jeśli podejrzewasz, że masz niedobór witaminy D, to poproś lekarza aby zalecił badanie krwi. Istnieją dwa testy, które można uzyskać, poproś o test 25 hydroksywitaminy D. Twój poziom witaminy D powinien wynosić między 50-70. Poziomy niższe, niż norma oznaczają, że potrzebujesz suplementacji.
Dodatkowo, witaminę D3 powinno się przyjmować z witaminą MK 7, która wspomaga jej przyswajanie przez organizm.
Witamina C
Kolejną potęgą jest witamina C, czy to w postaci askorbinianu sodu czy kwasu askorbinowego. Istnieją nawet przypadki osób umierających z powodu influenzy lub raka, którzy przyjmowali wysokie dawki witaminy C zwykle dożylnie i wychodzili z choroby.
Przy pierwszych oznakach choroby, bierzemy większe dawki, aż do tolerancji jelit. A następnie zmniejszamy dawkę o połowę.
Proszek łatwo dodaje się do koktajli lub wody i rewelacyjnie pomaga w szybszym powrocie do zdrowia.
Imbir
Imbir pomaga na zgagę, nudności, niestrawność, wrzody, sprawny umysł i wiele więcej. Korzeń jest wspaniałym dodatkiem do koktajli. Można z niego zrobić herbatę w leczeniu ostrych problemów żołądkowych. Może także pomóc w chorobie lokomocyjnej i porannych mdłościach.
Można z imbiru zrobić wspaniały, rozgrzewający, wzmacniający syrop, który pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia. Imbir pomaga także w leczeniu wielu innych przewlekłych chorób.
Sól morska/Saline Spray
Saline spray do nosa jest doskonałym sposobem, aby pomóc udrożnić drogi oddechowe. Jest wystarczająco delikatny dla malutkich dzieci i co najważniejsze świetnie działa. Jest on dostępny w aptekach. Można zrobić własny spray dodając łyżkę soli himalajskiej do filiżanki ciepłej wody. Gdy sól się rozpuści, należy rozpylać ją do nosa w celu odblokowania zatorów.
Mięta
Najlepiej posiadać ją w różnych formach. Olejek eteryczny z mięty jest dobry jako środek na miejscowe leczenie bóli mięśni, bóli głowy, nudności. Liść mięty stanowi doskonałą herbatę uspokajającą. Pomaga przy problemach trawiennych i gorączce.
Można też zrobić żel z aloesu i olejku miętowego do nacierania w razie potrzeby. Pocieranie olejkiem stopy dzieci, pomaga obniżyć gorączkę i łagodzi mdłości. Nalewka wykonana z liści mięty, imbiru i kopru jest bardzo skutecznym środkiem na zgagę, nudności i grypę żołądkowa.
Rumianek
Wspaniałe zioło dla dzieci. Najlepiej trzymać luźne liście ziela w domu. Smakuje wyśmienicie, jest kojące, uspokajające i relaksujące. Ciepła herbata rumiankowa pomaga ukoić kolki, problemy trawienne, stres lub trudności ze snem.
Pocieranie rumiankiem po skórze noworodka pomaga mu spać spokojnie. Również jest wspaniały dla dorosłych z problemami snu.
Lawenda
Uspokajające, kojące i relaksujące zioło, które świetnie pachnie. Jest na tyle delikatny, że można pocierać go bezpośrednio na skórę. Ma działanie kojące. Nacieranie oleju na nogi i szyje chorego, pomaga mu spać lepiej i szybciej się regenerować.
Bez
Bez, ostatnio zyskał popularność w zapobieganiu i leczeniu grypy. Można zrobić własny syrop z czystego czarnego bzu, cynamonu i miodu jako zapobiegawczy środek na grypę. Jeśli jednak grypa cię dopadnie, to duże dawki tego syropu mogą ją odpędzić.
Eukaliptus
Warto mieć go w postaci nalewki, luźnych liści i olejku eterycznego. Jest dobry na każdy rodzaj choroby, kaszel i jest bardzo kojący dla płuc. Możesz nacierać nim nogi lub (rozcieńczony) klatkę piersiową. Parówka z dodatkiem liści eukaliptusa pomaga oczyścić płuca i zatoki. Wdychany pomaga wyeliminować kaszel i udrożnić drogi oddechowe. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.
Aloe Vera
Warto go mieć w postaci rośliny i żelu. Roślina jest najskuteczniejszym, natychmiastowym środkiem w leczeniu oparzeń i jest świetna do stosowania na skórze w celach pielęgnacyjnych.
Pieprz Cayenne
Warto go mieć w formie nalewki i proszku. W przypadku stałego krwawienia, proszek można wcierać w rany (tak, będzie piekło), aż krwawienie przestanie, a następnie przemyć zimną wodą.
Kilka łyżeczek nalewki cayenne szybko przyspiesza krążenie krwi i rozszerza naczynia krwionośne, co może uratować życie osoby mającej zawał serca. Cayenne zwiększa również skuteczność jakichkolwiek ziół lub suplementów, które są z nim brane. Poprawia krążenie i pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia podczas choroby.
Czerwony liść maliny
To zioło oferuje ogromny profil składników odżywczych. Jest szczególnie przydatne dla kobiecych problemów, takich jak: miesiączki, endometrioza, i skurcze. Często jest zalecany w czasie ciąży, ponieważ działa wzmacniająco na macicę oraz dla karmiących matek, ze względu na jego profil odżywczy.
Nalewka z Arniki
Wykonana z kwiatów rośliny arnika ma niesamowite korzyści na stłuczenia, zwichnięcia, nadwyrężenia i bóle mięśni, zwłaszcza, gdy stosuje się ją od razu. Arnika może być również w postaci kremu lub żelu.
źródło: wellnessmama.com
Â
Foto: „First Aid Kit” (CC BY 2.0) by dlg_images
One Response to “Apteczka zimowa: zabezpiecz siÄ™ przed zimÄ…”
Agata on 9 października 2016
Jesień się zaczęła to apteczka się powiększa. Akurat syn mi się rozchorował więc sporo tam przybyło. Wiadomo jakieś leki na gorączkę to mam zawsze, ale na kaszel nie byłam przygotowana ;D Zawsze podaje dicotuss a na szczeście jest bez recepty. Już się zaopatrzyłam w 3 butelki na zapas żeby potem nie jeździć po aptekach.