Brudne ręce. Nie szkodzi?

CHOROBA B RUDNYCH RĄK

.

Czy rzeczywiście jest o czym pisać? Przecież to takie oczywiste. Wychodząc z toalety, myjemy ręce. Okazuje się, że nie dla każdego. Kto miał okazję zaobserwować w większych skupiskach ludzi, np. toaleta przy lotnisku, ten wie, że jednak nie wszyscy dbają o czystość. Nie uwierzysz, że nasze nawyki higieniczne są gorsze niż wydawałoby się.

 • Olbrzymie niebezpieczeństwo niosą ze sobą szpitale.Tam najczęściej dochodzi do zarażenia wieloopornymi gronkowcami. Jeszcze do niedawna można było je usunąć glikopeptydami ( wankomycyną), ale już pojawiły się i szczepy oporne na wankomycynę. Ponadto wsród tego rodzaju chorób są paciorkowce, salmonella, bakterie E-coli, czerwonka bakteryjna,zapalenie wątroby typu A, bąblowica, lamblioza.
 • Paciorkowce wywołują płonicę, różę, anginę nieżytową, liszaj zakaźny, pęcherzyce, zapalenie skóry, zapalenie ucha środkowego, posocznice, zapalenie wsierdzia, reumatyzm, ostre zapalenie nerek. Paciorkowce wytwarzają związki, które niszczą tkanki chorego. Niektóre z nich powodują rozpad erytrocytów we krwi.
 • Salmonella, E-coli, czerwonka bakteryjna przenoszone są przez owady. Tam , gdzie sa złe warunki sanitarne, urzędy , gabinety dentystyczne, żłobki, przedszkola, szkoły, domy dziecka. czerwonka jest wywołana przez pasożyta Entamoeba histolitica, który atakuje jelita, płuca, wątrobę albo mózg. Niewłaściwie rozpoznana i w związku z tym źle leczona może doprowadzić do zgonu.
 • Bakteria E-coli wywołuje szczególnie u dzieci biegunki, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, zapalenie układu moczowo- płciowego. A u dorosłych zapalenia i cysty jajników, prostaty, zapalenie otrzewnej, której powikłaniem mogą być posocznica lub sepsa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zakażenia ran, zapalenie nerek. Bakterie w jelicie nie są szkodliwe, ale w innych narządach bywają złowrogie.
 • Bąblowica pochodzi od zwierząt, głównie lisów. Stąd te jaja tasiemca często znajdują się na leśnych owocach, tj. jagody, poziomki. Choroba objawia się torbielami na wątrobie, płucach, czy mózgu. Dlatego niezbędne jest mycie owoców leśnych.
 • Lamblioza przyczynia się do zapalenia dwunastnicy, trzustki, jelita cienkiego i pęcherzyka żółciowego. Powoduje m.in anemie. U niektórych chorych po rozmnożeniu lamblii dochodzi do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Ludzie mają zawsze brudne ręce.

Dla własnego dobra zatem pamiętajmy o higienie. Podając dłoń, przekazując sobie pieniądze, poprzez telefony komórkowe, piloty, komputery, laptopy na klawiaturze zarazki rozprzestrzeniają się. W miejscach jak szpitalne przychodnie lub kawiarnie sę kąciki zabaw dla dzieci. Tam zabawkami bawią się wszystkie dzieci i nie liczmy na to, że codziennie te przedmioty są czyszczone. Wszystkie przedmioty, które są wilgotne, są miejscem rozmnażania się bakterii. Zlewozmywak albo deska do krojenia to siedlisko tego, czego nie chcielibyśmy mieć w naszym organizmie. Ponieważ najbrudniejszą częścią domu jest zwykle podłoga, starajmy się zawsze ją trzymać w czystości. O ile to możliwe, pozbądźmy się dywanów. Pranie w wysokich temperaturach i suszenie gorącym powietrzem dłużej niż 40 minut bywa skuteczne, bakterie E- coli nie przeżyją.

Skoro mowa o chorobie brudnych rąk, wrócę do mycia rąk.

Jak  prawidłowo myć brudne ręce?

Myślę, że poniższy film okaże się pomocny:

..

. pBeata  Beata Andrasik

 

Photo credit: woodleywonderworks / Foter / CC BY

Formularz z NeTeS


4 Responses to “Brudne ręce. Nie szkodzi?”

 • Marysiaa on 27 lutego 2015

  Moje dzieci pewnie w przedszkolu od innych dzieciaków zakaziły się lambliozą. Szukałam dobrego lekarstwa, ale okazało się, że leki obciążają organizm, a szczególnie wątrobę. Skorzystałam z oferty centrum biomedycznego REVITUM i oferowanych przez nich suplementów diety. Wysokie stężenie wyciągów roślinnych pozwala na szybkie, a jednocześnie bezpieczne pozbycie się intruzów z organizmu.

 • Beata on 27 lutego 2015

  tak, zioła przychodzą tutaj z pomocą : wyciąg gorzkiego piołunu, wrotyczu, kory dębu i kory kruszyny – w odpowiednich dawkach.

 • jan on 26 lipca 2015

  wiekszosc epidemi w przeszlosci to brudne rece ,woda i szczuryi skazona zywnosc.i brak kanalizacji

 • Jagna on 9 lutego 2016

  Właśnie z tego powodu nie lubię podawania ręki na znak pokoju w kościele! A bankomaty, tramwaje?… Gdy idę do sklepów, drzwi otwieram łokciami, nie biorę koszyków w samoobsługowych itp. Wystarczy mi, że dotykam pieniędzy, które być może dopiero co dotykała prostytutka, której zapłacił facet, który na rękach miał spermę czy narkotyki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *