Czy lampy solne mają moc uzdrawiającą?

Lampy Solne

Lampy solne, w szczególności lampy z różowej soli himalajskiej zrobione są z dużego kawałka czystego kryształu soli himalajskiej z małą żarówką w środku. Oferują piękny ciepły blask, polepszenie jakości powietrza w pomieszczeniach… Wykonane są z czystych himalajskich kryształów solnych.

W ostatnim czasie zyskały ogromną popularność… 

Czy lampy solne generują jony, które leczą?

Wiele źródeł dowodzi, że lampy solne wydzielają jony ujemne. Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: „czym są jony ujemne?”.

Istnieją zarówno dodatnie jak i ujemne jony w powietrzu.

„Jon jest atomem lub cząsteczką, w której całkowita ilość elektronów równa jest całkowitej liczbie protonów, dając dodatni lub ujemny ładunek elektryczny”.

Jony naładowane dodatnio to kationy, natomiast jony naładowane ujemnie to aniony. Ładunek dodatni lub ujemny sprawia, że jony mogą się poruszać i łączyć z innymi związkami.

Jony ujemne występują częściej w przyrodzie i są tworzone przez burze, wodospady, światło słoneczne i fale oceaniczne. Woda nad oceanem/wodospadem uważana jest za największe źródło jonów ujemnych w naturze. Dlatego możesz czuć świeżość, regeneracje po spędzeniu czasu w tych miejscach. Również po burzy wyjdź na powietrze, ponieważ ilość jonów ujemnych jest duża. 

Dlaczego jony ujemne działają uzdrawiająco?

WebMD wyjaśnia:

„Ogólnie mówiąc, jony ujemne zwiększają przepływ tlenu do mózgu; powodują wzrost czujności, zmniejszenie senności i więcej energii umysłowej” – mówi Pierce J. Howard, PhD, dyrektor badań w Centrum Nauk Poznawczych w Charlotte, N.C.

 “Jony ujemne mogą również chronić przed zarazkami w powietrzu, powodując mniejszą ilość reakcji alergicznych wywołanych wdychaniem różnych cząsteczek, które powodują kichanie, kaszel, lub podrażniają gardło”.

Miejsca takie jak wodospady i plaże, gdzie jony ujemne są naturalnie produkowane, mogą mieć stężenie jonów ujemnych w wysokości do 10,000 jonów ujemnych na centymetr sześcienny, podczas gdy duże miasta mogą mieć poziom tak niski, jak 100 jonów na centymetr sześcienny.

Czy lampy solne wydzielają jony ujemne?

Krótka odpowiedź to: Tak. Ale nie w dużych ilościach.

Lampy solne nie są panaceum i nie zajmą miejsca filtrów powietrza. Nie tworzą dużych ilości jonów ujemnych, jak te które znajdziesz w przyrodzie, zwłaszcza w okolicach wody.

Spędzanie czasu w naturze jest zdecydowanie najlepszym sposobem na uzyskanie ekspozycji na jony ujemne. Lampy solne także je generują zwłaszcza, gdy konsekwentnie je stosujemy.

Jony dodatnie często tworzone są przez urządzenia elektroniczne, takie jak: komputery, telewizory, kuchenki mikrofalowe, a nawet odkurzacze. Nie są to dobre jony, ponieważ mogą nasilać problemy zdrowotne takie jak: alergie, stres i kłopoty ze spaniem.

Jony ujemne są w stanie neutralizować jony dodatnie, przez to oczyszczają powietrze. Dodatkowo, lampy solne oferują kojący blask, co wiele osób uważa za relaksujące.

Korzyści z posiadania lampy solnej

Sól ze swej natury jest higroskopijna, co oznacza, że przyciąga wodę do powierzchni, a ta woda szybko paruje ze względu na małą ilość ciepła wydzielanego przez źródło światła (jest to również, powód dlaczego lampy solne mają tendencję do “pocenia się” w wilgotnym klimacie).

Małe ilości pary wodnej są zawarte w powietrzu i mogą przyciągać pleśń, bakterie i alergeny. Lampy solne przyciągają tę parę wodną i przyczepione do niej alergeny, czyli usuwają je z powietrza.

Inne korzyści?

  1. świetne źródło oświetlenia w nocy

Badania wykazały, że różne barwy światła wpływają na organizm w różny sposób. Lekarze zalecają unikanie niebieskiego światła po zachodzie słońca, ponieważ może zakłócać rytm dobowy i hormony takie jak melatonina. Niestety, wiele nowoczesnych źródeł światła, takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery i telewizory emitują dużo światła niebieskiego i wielu z nas spędza dużo czasu patrząc na nie, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Lampy solne, oferują ciepłą pomarańczową poświatę, podobną do barw występujących w ognisku lub przy świecach. Z tego powodu są świetnym źródłem światła, a nawet mogą być wykorzystywane jako lampka nocna bez negatywnego wpływu na sen.

  1. Mogą polepszać jakość powietrza

Lampy solne nie są niestety spektakularnym źródłem jonów ujemnych. Jednakże, z powodu ich higroskopijnych właściwości, mogą poprawić jakość powietrza na inne sposoby. Poza tym oferuje kojący blask, mogą przyciągać zanieczyszczenia w powietrzu, a nawet zneutralizować skutki elektroniki.

  1. Korzyści terapeutyczne

Lampy solne mogą również pomóc w poprawianiu nastroju i zwiększeniu energii, szczególnie dla osób z chorobą sezonową. Delikatne odcienie pomarańczowe są jednym z częściej używanych kojących kolorów, które wyciszają i zwiększają ostrość umysłu. Niewielkie ilości jonów ujemnych mogą być również pomocne w poprawie nastroju.

  1. Uspokajają alergie

Chorzy na astmę i osoby cierpiące na alergie, mogą znaleźć ulgę stosując inhalatory z soli himalajskiej. 

Jak wybrać wysokiej jakości lampę solną?

  • Pomarańczowy Kolor – ciemniejsze kolorem lampy są zazwyczaj uważane za lampy wyższej jakości. Na lampie powinno pisać, że jest wykonana w 100% z soli himalajskiej, bo jej tańsze imitacje mogą wykorzystywać sól niższej jakości.
  • Rozmiar – im większa lampa soli, tym większy efekt. Mniejsza waga lampy to około 3 kg, podczas gdy większe z nich mogą ważyć do 23 kg. Dobrą zasadą ogólną jest, że około pół kilograma soli filtruje około 4 × 4 powierzchnię pomieszczenia. Mniejsze lampy są zazwyczaj dużo tańsze, więc trzymamy około 1 lub 2 w mniejszych pokojach i 2 lub 3 w większych pokojach.
  • Borowata Powierzchnia – powierzchnia lampy solnej określa jej higroskopijny potencjał. Bardziej szorstkie lampy mają większą powierzchnię, niż gładkie i polerowane. Są bardziej skuteczne w poprawie jakości powietrza.
  • Żarówka – higroskopijne korzyści wynikają z soli i ciepła, dlatego ważne jest, aby stosować żarówki wytwarzające ciepło. Żarówki diodowe nie osiągają tego celu. 

 

źródło: wellnessmama.com

 

Kasia Kasia Brzoza 

Formularz z NeTeSFoto: „Strawberry Festival – Salt Lamp” (CC BY-NC 2.0) by ohdearbarb

8 Responses to “Czy lampy solne mają moc uzdrawiającą?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *