Pasożyty grożą Młodemu Życiu

2d4e0308_o

                         
Przytulne gniazdko, kominek, para ‚przy nadziei’, a towarzystwa dotrzymuje im żywa maskotka, jaką  jest słodki, puszysty kotek.
Mija tydzień. Kobieta ma kaszel, brak innych objawów. Podczas rutynowych badań lekarskich dowiaduje się o toksoplazmozie. Przyczyną bywa jedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa, spożywanie brudnych warzyw i owoców.
             
W tym ważnym okresie należy zachowywać szczególną ostrożność, jeśli chodzi o kontakt z kotami zarażonymi jednokomórkowym pasożytem- pierwotniakiem toksoplazmy. W przewodzie pokarmowym kotów w trakcie zarażenia następuje rozmnażanie się tegoż pasożyta. Koty wraz z kałem wydalają tzw. cysty. Do człowieka trafiają one przez usta, zdarza się, że przez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową.
             
Gorączka, bóle brzucha, głowy, gardła, bóle mięśniowe, apatia. Czasem toksoplazmoza nie wywołuje widocznych objawów. Tym samym nie daje powodów do niepokoju. Czy ciężarna nie powinna się martwić o zdrowie poczętej istoty?

Pasożyty wrogiem dla Młodego Życia

Toksoplazmy na pierwszy atak serwują sobie  mózg. Dochodzi do poronień, upośledzeń płodu,  przedwczesnych porodów albo porodów martwych dzieci. Często następstwem zarażenia płodu u noworodków jest wodogłowie, żółtaczka czy powiększenie wątroby lub śledziony. 
     
Zarażenie dzieci pasożytami w łonie matki jest powszechnym zjawiskiem. Choćby nawet rzęsistek. Poprzez łożysko trafia do ciała dziecka już w początkowej fazie ciąży. Rzęsistki przyswajają substancje odżywcze żywiciela, a wydzielają trujące nadtlenki. Mają zdolność do zmiany wyglądu. Znajdując się we krwi robią wszystko, aby nie ulec systemowi immunologicznemu człowieka. 
                       
Spostrzegawczy rodzice natychmiast widzą zmiany u dotychczas zdrowego dziecka, po zaprzestaniu karmienia piersią, kiedy to miało szanse pozostawać wolne od pasożytów. Po bliższym kontakcie z całym domostwem, kotami, psami, roztoczami z kurzu oraz dorosłymi z robaczycą, o której nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć, następuje u dziecka zarażenie helmintami. Dziecko to młody organizm dopiero kształtujący odporność. Przy swojej aktywności po zakażeniu helmintami staje się powolne, roztargnione, kapryśne, blade i apatyczne, traci apetyt, boli je głowa. 
U tych zakażonych tęgoryjcem dzieci zaobserwowano cofnięcie w rozwoju. Tasiemiec karłowaty daje znać o sobie w nadpobudliwosci nerwowej…
                           
Czy słyszałaś/ słyszałeś już to pytanie, na które medycyna nie daje odpowiedzi w postaci zdecydowanego działania: dlaczego niemowlę po porodzie, nie jest standardowo odrobaczane, skoro nowo narodzone zwierzęta się odrobacza?
                         
Jako że oprócz niemowląt i dzieci, ofiarami pasożytów są także dorośli, wybrałam film, który pozwoli docenić rangę pasożytów.
 
..

. pBeata  Beata Andrasik

 

.

Photo credit: *_* / Foter / CC BY

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę a ja będę wysyłała Ci najświeższe info o kłamstwach tego świata, o fajnych poradach i wiele więcej.

Twoje dane są bezpieczne

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *