Alkohol uczestniczy w życiu kobiety

ALKOHOL KOBIETA

 

Alkohol z kobietami jest tak  związany, że producenci chętnie nadają damskie nazwy swoim markom wina. Kobiety, zdaje się, zaczynają dorównywać mężczyznom w dziedzinie picia alkoholu. Za tym idzie uzależnienie, które przyspiesza u kobiet bardziej, niż u mężczyzn.

W rolę kobiecą wpisuje się obraz przykładnej matki, czyli z reguły powinno jej być daleko do zepsucia moralnego i osoby zaniedbującej swoje powinności. 

Nie spodziewamy się po dobrze ubranej, odnoszącej sukcesy, że alkoholizm jej dotyczy. Dlatego też kobiety alkoholiczki działają w ukryciu. Są mniej chętne do poszukiwania pomocy w przezwyciężaniu nałogu, nie są skłonne do przyznania sie do bycia alkoholiczką.

Zawsze znajdzie sie okazja do picia. Spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, relaks przed telewizorem.

 

Alkoholizm wsród kobiet ma specyficzny charakter.

Depresje, lęki, obniżone poczucie własnej wartości, poczucie winy i wstydu, uczucia samotności albo wyobcowania to najczęściej spotykane stany u kobiet alkoholiczek. Do tego dochodzi brak wsparcia ze strony bliskich. Kobiety słabiej radzą sobie ze stresem, stąd nadużywanie leków psychotropowych i samobójstwa współistnieją z kobiecym alkoholizmem.

 

Czy istnieje umiarkowana dawka alkoholu?

 To zależy od wagi, wieku, zdrowia, uwarunkowań genetycznych i czasu posiłków. Pamiętać trzeba, że ciało kobiece słabiej przetwarza alkohol, niż ciało mężczyzny z powodu niedoboru dehydrogenazy alkoholowej ( enzymu rozkładającego alkohol w błonie śluzowej żołądka). W jej mózgu i innych organach znajduje się on dłużej. Regularne picie to pierwszy sygnał ostrzegawczy:

 

Alkoholowy Zespół Płodowy FAS

 Pomijając zły wpływ nadużywania alkoholu na stan zdrowia samej kobiety, wspomnę tylko o szkodliwości alkoholu na ciążę. O ile dziecko w łonie matki przeżyje, o tyle bać się należy o jego póżniejszy rozwój psychiczny ( występują zaburzenia zachowania, upośledzenie umysłowe):

 

Choroba alkoholowa przychodzi bezwiednie, bez względu na wolę człowieka. Jest potwierdzeniem porażki. Ale zmierzenie się z nałogiem i powstrzymanie jej jest jak najbardziej możliwe.

 Najważniejsze jest, aby z własnej woli zdecydować się na detoks i abstynencję. Pytanie tylko: czy wystarczy siły, by obudzić się, wstać i pójść do przodu?

.

..

. pBeata Beata Andrasik

 

 

Photo credit: Px4u by Team Cu29 / Foter

Darmowe Info na Twojego Maila !

Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę a ja będę wysyłała Ci najświeższe info o kłamstwach tego świata, o fajnych poradach i wiele więcej.

Twoje dane są bezpieczne

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *