Czujny rodzic wie, w jakiej bajce wzrasta jego dziecko

BAJKI

 

Jak donosi wikipedia, „(…)W 1998 roku Bar i Biederman stwierdzili, że obraz wyświetlany przez 47 milisekund wykrywany jest jedynie przez jedną na siedem badanych osób. Po ponownej prezentacji liczba osób świadomych bodźca zwiększa się do jednej na trzy”.

Przekazy podprogowe chłoniemy bezmyślnie

Odwołują się do emocji, wywierają niebagatelny wpływ na psychikę. Odbiorcami są małe dzieci i młodzież, manipulowani są dorośli.

Bajki, reklamy skrywają treść, o której nie wiemy, bo jej nie widzimy. Być może zwróciłeś uwagę na zabawną sytuację w kinie wypełnionym widzami, ludźmi sobie obojętnymi, obcymi, kiedy nastaje moment, gdy wszyscy naraz sięgają po popcorn i popijają colę? Co wywołuje taką natychmiastową chęć?

Nie potrafimy się przed tym obronić. Nawet jeśli myślimy, że jesteśmy świadomi, że ktoś stoi za danym przekazem w mediach, że ‚pogrywa’ z nami za pomocą sugestywnych znaków lub słów, to nie powinniśmy łudzić się, że nic nam się nie stanie.

Przekaz podprogowy skutecznie stymuluje podświadomość, może zaspokajać naszą potrzebę, o której istnieniu nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Zadaniem przekazu podprogowego ( sugestia, podteksty zawarte w kreskówkach dla dzieci) jest:

  • zwiększenie tolerancji na bodźce seksualne i przemoc;
  • chęć zwiększenia ilości emocji: alkohol, używki, kobiety (obiekty seksualne), środki finansowe, drogie przedmioty, bez których całkowicie można się obyć. To w konsekwencji przyczynia się do prowadzenia konsumpcyjnego trybu życia;
  • konieczność coraz to nowymi sposobami wypełniania pustki;
  • wykształcenie podatności na kontrolę i wypaczenie systemu wartości.

 

Czujny rodzic wie, w jakiej bajce wzrasta jego dziecko

Chyba boimy się prawdy, bo nie wiedzieć czemu pozwalamy naszym dzieciom oglądać zbyt dużo bajek. Telewizja czasem staje się opiekunką.

Czego pragniemy dla dzieci? Każdy z nas skłonny jest przywołać marzenia, co do przyszłości jego dziecka. To i wskażmy im ten właściwy kierunek, nie pozwólmy nikomu zrobić tego za nas.

.

.pBeata Beata Andrasik

Źródło zdjęcia: PraveenbenK / Foter / CC BY

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę a ja będę wysyłała Ci najświeższe info o kłamstwach tego świata, o fajnych poradach i wiele więcej.

Twoje dane są bezpieczne

 

Tagged As:

4 Responses to “Czujny rodzic wie, w jakiej bajce wzrasta jego dziecko”

  • anna on 7 czerwca 2015

    Dzien dobry,

    To wszystko??? Treści tyle co przysłowiowy kot napłakał! Nie można tego nazwać nawet artykułem, a tylko skromnym wstępem do naprawdę waznego, niestety bagatelizowanego, problemu jakim jest manipulacja poprzez filmy, bajki, piosenki etc
    To już lepiej w ogóle dałaby Pani spokój i nie próbowała otwierać puszki z Pandorą.
    Z uszanowaniem
    Anna>

  • beata on 7 czerwca 2015

    dzień dobry,
    ten skromny wstępik ma jedynie za zadanie zaznajomić z problemem tych, którzy nie bardzo widzą zagrożenie. Na pewno Pani zauważyła, że do wpisu wstawiłam 3 filmy. Są one trescią same w sobie. Bardziej wnikliwi te informacje uzupełnią sobie już we własnym zakresie.

  • Grzegorz on 9 czerwca 2015

    Witam

    Moim zdaniem bajki nie mają tak wielkiego wpływu na przekazywanie wybiórczych treści jak na pokazywanie ogólnie zachowań społecznych tzn. Obecnie produkowane bajki mają w swej treści składniki brutalności, tworzenia kast, grup, określonego zachowania tych grup, wykluczaniu ludzi słabszych o odmiennych ideowo poglądach np. w większości bajek tworzy się obraz grup społecznych, w których narasta konflikt i zawsze wygrywa „dobro” lecz brak jest rozciągnięcia tematu czy aby na pewno to „dobro” to to właściwe i tak wartościowe w realnym społeczeństwie czy tylko tworzenie konkretnych zachowań grupy widzów w rzeczywistości po obejrzeniu bajki.

  • beata on 9 czerwca 2015

    Witam

    Też prawda, tylko czy to ,,dobro,,, które wygrywa faktycznie jest dobrem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *