Nietolerancja a władza

TOLERANCJA+ GOTOWE

Nazbyt często uważa się, że osoby starsze mają słabą pamięć. Ich świadomość tego stereotypu źle wpływa na  zachowanie. Kiedy coś zgubią, zaraz pojawia się u nich lęk : ‚ Jestem stary/stara, więc pamięć mi już szwankuje’. Oto tylko delikatny obraz tego, jak ludzie czują się onieśmieleni, kiedy wiedzą, że stereotypy i uprzedzenia dotyczą dokładnie ich. Ma to na nich destrukcyjny wpływ.

Brak tolerancji ma źródło w tym, że 

jedni uważają się za lepszych od innych. Tam, gdzie bariery społeczne, brak bezpieczeństwa, tam nie ma równości.

 

Teoretycznie Deklaracja Praw Człowieka istnieje i każdy ma prawo do życia w środowisku wolnym od uprzedzeń. Jednak rzeczywistość dowodzi, że nie jest ona zaszczepiona w naszych umysłach. W zasadzie nawet specjalnie nie dąży się do tego.

Z brakiem tolerancji spotykają się w Polsce Romowie, czy  na emigracji Polacy .

 

Prześladowania przybierają różny charakter. Od szyderstw, przez prowokacje psychologiczne, rozsiewanie plotek, zniesławianie poprzez mówienie rzeczy skandalicznych, które nie miały nigdy miejsca, po wyzwiska i bezpośrednie zniewagi, obrażanie, agresja w formie wyzwisk, pobicia, wyrządzanie szkód. Zastraszanie lub przemoc fizyczna już przestała kogokolwiek dziwić. Nietolerancja powoduje zachowania karalne, krzywdę niewinnych, konflikty.

 

Społeczeństwo jest zdominowane przez ludzi, którzy mają władzę.

 

Oni podają gotowy wzorzec, narzucają, co jest stosowne. Masmedia sa tego przykładem, kiedy wskazują, co jest nowe, nieznane, niższe, gorsze. Przedstawiają coś lub kogoś, nie koniecznie negatywnie. Ale podają do wiadomości ideologie, przedstawiają jako doskonałe. Jeśli więc coś odbiega od tej doskonałości- jest dyskryminowane.

Na ofiarę wybiera się kogoś, kto z reguły uważany jest za słabszego z jakiegoś powodu. Z tytułu przeszłości erotycznej, orientacji seksualnej, przynależności rasowej, płci, wieku itp. To po to, aby nie odważył się walczyć o własną godność i zachowywał milczenie.

 

Jedno jest pewne. Jeśli ludzie stanowiący mniejszość, zachowaniem i poglądami nie wpływają negatywnie na innych, to dla społeczeństwa nie są oni żadnym zagrożeniem. Przeciwnie – to ta większość, pośród których przyszło żyć jednostkom zaliczanym do słabszych, najczęściej uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie całego społeczeństwa. Robi to właśnie poprzez narzucanie określonych norm i wartości.

Sposobem na tolerancje jest nauczenie szacunku do godności człowieka. Niestety już małym dzieciom wpaja się jak ważna jest rasa, kolor skóry, kultura czy religia. Dorośli wskazują w sposób stronniczy, gdzie jest defekt, u kogo. Może nie mówią wprost, ale na przejawy nietolerancji nie reagują. Naturalnym powinno być,  gdy rodzic zauważy u swojego dziecka brak wrażliwości do dziecka innej rasy, upomnienie. Gdy tego nie zrobi, to jest równoznaczne z akceptacją niestosownego zachowania.

Warto się zastanowić, czemu ma to służyć. Czy  ktoś nie usiłuje tu czegoś osiągnąć poprzez wprowadzanie różnic i podziałów? Bo przecież przypisując stereotypy, wprowadza się obraz świata, system wartości. To element utwierdzający czyjąś wyższość nad kimś mu podporządkowanym.

Wątpię, aby przerwanie nienawiści do ‚inności’ było łatwe, ba… aby w ogóle się udało. Każdy musi najpierw pokonać nienawiść w sobie. 

..

. pBeata  Beata Andrasik

 

.Photo credit: torbakhopper / Foter / CC BY-ND

 

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę a ja będę wysyłała Ci najświeższe info o kłamstwach tego świata, o fajnych poradach i wiele więcej.

Twoje dane są bezpieczne

14 Responses to “Nietolerancja a władza”

 • Marta on 14 marca 2015

  Dokładnie ! Jesteśmy bardzo nietolerancyjnym narodem. Nie akceptujemy inności u innych czy to inne poglądy , czy wyznanie czy choćby kolor skóry.przekonałam się o tym dopiero żyjąc na obczyźnie.

 • beata on 14 marca 2015

  I my jako Polacy nie akceptujemy innych. Przekonałam się o tym żyjąc w naszym kraju.
  Na obczyźnie niestety Polacy dla siebie samych nie zawsze są też właściwie usposobieni. To duże szczęście mieć wokół siebie polskich przyjaciół w obcym kraju. A przecież jesteśmy ,,obcy,, pośród Amerykanów, Anglików lub Niemców. Należałoby trzymać się razem.

 • Augustyn P. on 14 marca 2015

  Skad się bierze nietolerancja i nienawiść ?
  Przeciez nie ma dymu bez ognia mile Panie .

  Czy dajmy na to Polacy i Zydzi się lubia ???
  A tym bardziej gdy miedzy nas wejda Niemcy .

  Co do władzy ,to kto chce sobie podporzadkowac caly swiat i nim rzadzic ?
  Malo tego przywlaszczyc go sobie i wszystko co na nim jest !

  Podyskutujmy o tym.

 • Eugeniusz on 14 marca 2015

  Pani Beato -autorko artykuł – pisze pani o wszystkim i o niczym odnośnie tolerancji. Dziwi mnie ten artykuł na portalu pana Roberta Brzozy – gdyż On reprezentuje pewien poziom wiedzy, a w pani artykule tego poziomu brak. Takie sobie utyskiwanie. Podzielam pogląd pana Augustyna P. – nie ma dymu bez ognia miłe panie. Słowa – tolerancja, równość, wolność – choć należą do słów wielkich – bywają w obecnym czasie wykorzystywane jako słowa wytrychy, by mącić ludziom głowach. Przez swój artykuł, może pani w tym dopomagać. Dlatego uważam artykuł wręcz za szkodliwy. Proponuje zająć się narzucaniem przez rząd i UE ideologi gender do przedszkoli, szkół, uczelni i urzędów. Narzucaniem, a więc brakiem tolerancji. Dziwna rzecz, że najbardziej krzyczą o tolerancję ci, którzy sami nie są tolerancyjni.

 • beata on 14 marca 2015

  Może stąd, że jedni mają się za lepszych, może o jakiejś narodowości kiedyś raz powiedziano coś złego i ciągnie się do teraz…

 • beata on 14 marca 2015

  Zgadzam sięz Panem co do 2 rzeczy. Pan R. B. wykazuje się b.dużą wiedzą i szkoły i przedszkola wprowadzają złą ideologię do systemu kształcenia. Na ten temat, skorzystam z Pana propozycji i kiedyś napiszę, może następnym razem Pana nie zawiodę.
  Tych wielkich słów nie wykorzystuję do niewłaściwych celów. Napisałam to, ponieważ uważam ze należy o tym rozmawiać i nie udawać, że nic się nie dzieje.

 • Arni on 14 marca 2015

  Pani Marto, nie wierzę w to co czytam. Polacy bardzo nietolerancyjnym narodem ?
  To proszę sobie pojechać do sąsiadów Polski. W Niemczech, nasi rodacy, których jest około miliona, nie mogą mieć nawet mniejszości narodowej, w przeciwieństwie do Niemców w Polsce, którzy mają zagwarantowane miejsca w sejmie oraz robią co chcą by oderwać Śląsk od Polski. Dodatkowo w Niemczech polscy rodzice mają zakaz mówienia do dzieci publicznie po polsku. Zaś na osiedlach gdzie mieszka więcej polaków, systematycznie robione sa napady na nich, niszczone samochody czy mieszkania.
  A sąsiednia Litwa, gdzie traktują polaków gorzej jak Rosjan czy Niemców.
  No i Ukraina, gdzie lepiej w zachodnich miastach nie rozmawiać po polsku.
  O tolerancji w krajach muzułmańskich czy kraju nad Morzem Śródziemnym, nawet nie wspomnę.

  Oczywiście inną sprawą jest długotrwałe napuszczanie polaków przez tych „tolerancyjnych” na siebie i innych, szczególnie z rodów słowiańskich.

 • beata on 14 marca 2015

  Myslę, że tu znajduje się odpowiedż na pytanie Augustyn P.”Co do władzy ,to kto chce sobie podporzadkowac caly swiat i nim rzadzic ?
  Malo tego przywlaszczyc go sobie i wszystko co na nim jest !”

  https://robertbrzoza.pl/nwo/kto-rzadzi-swiatem/

 • beata on 14 marca 2015

  Tak nieszczęliwie się stało, że Polacy gdziekolwiek by nie wyjechali i nie zamieszkali, tam będą gorzej traktowani. Obca kultura, zwyczaje, nowy język. A wyjeżdżają za pracą nie zawsze zgodną z kwalifikacjami. Niewiedzieć dlaczego jestesmy niedoceniani.

 • Eugeniusz on 14 marca 2015

  ARNI – przyznaję całkowitą rację. Polska jest i tak najbardziej tolerancyjna. Tylko tzw, *tolerancyjni* próbują nam wmówić, że jest inaczej. Nie mylmy też nietolerancji z tzw. „wyścigiem szczurów” który rozbija solidarność.
  Nie można też porównywać USA z Polską. USA to kraj wielonarodowościowy, więc ludzie są przyzwyczajeni do różnych ras.

 • beata on 14 marca 2015

  Przed wejściem do Unii Polska przyjęła ,,wielu obcych,,- wtedy różnie było z tolerancją wśród nas Polaków, ale pogodziliśmy się z ich obecnością i dzisiaj już nie narzekamy.

 • Marvin on 4 maja 2015

  Co do tego czy Polacy sa tolerancyjnym narodem (będac u siebie) nie ma najmnieszej watpliwości.Nie!! Nie jestesmy tolerancyjni.Dlaczego? W wiekszosci dlatego ,ze jestesmy niesamowicie zazdrośni.Mamy to we krwi ,w Polskich genach.W dalszych cześciach nie lubimy jak nas okradaja(kto lubi!?).Nie tolerujemy Romów(Cyganów-nie Rumunów ,Cyganie maja tyle wspólnego z Rumunami co i Polacy.Mieszkaja tam,tak jak w Polsce) tylko za ich ostępowanie.Czy ktos zna Cygana któremu mozna zaufać?Cyganie -nie pracuja.Zyja z kradzieży,oszustw,wyłudzeń.Gdzie to robia?Tam gdzie zyją.Robia te złe rzeczy tam gdzie mieszkaja.Czy mamy ich tolerowac?Czy mamy tolerowac Niemców za ich postępowanie w stosunku do Nas.Czy mamy tolerowac innch za to nas jak traktują? Wszystkie nacje maja tak samo.Nie toleruja innych postępujących inaczej ,nie lubia tych którzy traktuja ich zle i tym samym ich nie tolerują.Tylko ,że Polacy mają ‚goracą’krew i swoja nietolerancje okazuja głosno i natychmiast.Znam ludzi z wieeelu krajów i wszyscy ci ludzie sa nietolerancyjni z takich czy innych powodów,w stosunku do tego czy czego innego,tylko swoja nietolerancje maskuja i duszą w sobie.
  Dlaczego w innych krajach nie lubia Polaków?

  W swoim życiu znalazłem sie dwa razy w takiej samej sytuacji.Mianowicie przyjechałem do obcego kraju w miejsce gdzie nie było Polaków i po jakimś czasie Polacy zaczeli tam przyjezdzac.To były małe miejscowosci ,ja byłem tam pierwszy i wiedziałem o wszystkich kolejno przyjezdzajacych Polakach.Bardzo szybko lokalna społecznośc wiedziała który to Polak i z czego słynie.Postepowanie tych ludzi bardzo szybko nauczyło ‚tubylców’,ze z Polaka to nic dobrego bo Ci Polacy ciezko ”pracowali ”na taka opinię.Jak nas maja lubic i tolerowac? Tylko nie rozumiem jednego .Ci wszyscy Polacy wiedzieli za co sami nie toleruja w Polsce danych osobnikow,a znajdując sie w innym kraju–postepuja tak samo jak ci nietolerowani.

 • beata on 5 maja 2015

  Polacy są bezpośredni i zwykle wprost wyrażaja, co myślą. Przekonałam sie, że w pozostałych krajach ( Europy) bardziej zachowuje się pozory .

 • beata on 5 maja 2015

  Dziękuję za ciekawy komentarz. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *