Postęp i cywilizacja dla pieniądza

traper 2

Cywilizacja nieraz przytłacza.

Technologia, polityka, szybkie tempo życia…  Nie wpadłeś/aś na pomysł, aby uciec do natury, gdzie życie wydaje się prostsze?

Wielu spróbowało. Jednym z nich był Cristopher McCandless. Pochodził z wyższej społecznej klasy średniej, był dobrze wykształcony, odnosił sukcesy. Jednak w społeczeństwie widział pusty materializm, którym gardził. Jego marzenie się spełniło. Żył z ziemi zdala od cywilizacji na Alaskan Odyssey. Jego przygodę życia można obejrzeć w filmie zrobionym na podstawie książki.

Mark Boyle oraz Heidemarie Schwermer wyrazili swoje poparcie dla podobnego stylu życia:

Ostatnie 30 lat zmieniło świat nie do poznania.

Nasze dzieci dorastają inaczej, niż my – pokolenie lat 70 i 80. Myślę, że nasze dzieciństwo było szczęśliwsze. Zabawy na swieżym powietrzu – pamiętamy, liczne place zabaw, piaskownice. Chłopięce zabawy, jak strzelanie z procy, granie w gumę przez dziewczynki, wspólna zabawa w chowanego. Teraz? Jest internet z ogromną ilością gier dla dzieci, albo bajki, albo nauka przez… internet. 

Elektronika, medycyna, postęp ułatwiły nam życie, a jednocześnie zabrały wiele. Wraz z rozwojem genetyki przyszły mutacje, z rozwojem technologii zniszczone lasy, wyjałowiona gleba. Rozwój społeczny spowodował, że bogactwo przyrody, społeczeństwa, wszystko, co dobre, prawdziwe i piękne stało się przedmiotem własności, zamieniło się w pieniądz. W pieniądz przekształcamy ziemię, zdrowie, geny, rozum, wodę, prąd, powietrze. A w gruncie rzeczy jesteśmy niesamowicie ubodzy.

To, co jedni nazywają luksusem, dla drugich bywa niewolą. 

 

.

.pBeata  Beata Andrasik

Photo credit: hermetic hermit / Foter / CC BY

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę a ja będę wysyłała Ci najświeższe info o kłamstwach tego świata, o fajnych poradach i wiele więcej.

Twoje dane są bezpieczne

 

Tagged As: , , , , ,

6 Responses to “Postęp i cywilizacja dla pieniądza”

 • Patrycja on 18 kwietnia 2015

  No niestety ,ludzie są materialistami ;(

 • beata on 18 kwietnia 2015

  tak niestety

 • CzesŁaw Kompatybilnyzesobą on 18 kwietnia 2015

  Tak wogóle tworcą pieniądza jest tak naprawde szatan… Dzien w dzien maci nam w glowach ze tylko „ON” jest najwazniejszy, w ten sposob przyslaniajac nam rzeczywistosc i prawdziwy sens zycia… Jest to idealne narzedzie szatana ktorym priorytetowo sie posluguje wobec nas…

 • beata on 18 kwietnia 2015

  oh sprytne sprytne narzędzie, zgadza się

 • Mila on 14 marca 2016

  tak,to wszystko jest okropne,samozagłada ludzkości w sensie fizycznym i humanitarnym.brak czasu,wieczna pogoń,zmęczenie,przemęczenie,utrata sił fizycznych i psychicznych,wypalenie.etc.w imię czego?po co?niby dla,,normalnego,godnego,, poziomu życia

 • Mila on 14 marca 2016

  A czym ta,,nibynormalność,, jest?brakiem sił i czasu,by cieszyć się tymi,,dobrami,,zdobytymi w wyścigu szczurów doświadczalnych,,nibyinteligentnych,,ale nieświadomych do końca wysysania soków przez stojących,,wyżej,,w hierarchii społecznej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *