Przebaczyli i nie zrezygnowali z siebie

FORGIVENESS+ GOTOWE

             Mówi się, że pewne rzeczy są niedopuszczalne, że nie można ich wybaczyć. Friedrich Nietzsche przebaczeniu nadał miano ‚moralności niewolników’, gdzie osoba przebaczająca jest słaba, nie potrafi wyegzekwować swoich praw. Nijak się to ma do tego, że Bóg jest wszechwładny, a mimo to wybacza nam zawsze.

Nic lepszego od przebaczenia człowiek nie jest w stanie zrobić dla samego siebie oraz dla tych, którzy zranili, bądź ranią wciąż. Przebaczenie jest aktem łaski przede wszystkim dla siebie , w drugiej kolejności dla kogoś.

          Zanim podejmiesz się wybaczenia, prawdopodobnie czujesz gniew.

Towarzyszy temu też pragnienie zemsty. 

 Spełniając je byłbyś, jak Twój krzywdziciel, bo nie czyniłbyś nic ponad to…co zrobił on.

„Przepraszam za zabicie tych wszystkich kobiet” powiedział 54 letni mężczyzna.

 Przyznając się do winy uniknął kary śmierci.

 

 Potem wymówił słowa 

„Przykro mi, że spowodowałem mojej  żonie, mojemu synowi, moim braciom i mojej rodzinie takie  piekło”, powiedział, zatrzymując się, miał  łzy.

„Przykro mi, że spowodowałem tyle bólu tak wielu rodzinom.”

 Łzy spływały mu po policzkach, gdy niektórzy członkowie rodziny powiedzieli, że „znaleźli pokój w ich sercach, z pomocą Bożą, aby mu wybaczyć”.

           Dokonując zemsty narażamy siebie na kolejny stres. A kiedy jeszcze zadeklarujemy, że nigdy  nie wybaczymy tego przewinienia, złość zakorzeni się w nas na dobre. Za każdym razem, kiedy przypomnimy sobie doznaną krzywdę, uraza będzie podsycana.
Ten, kto nas obraził już dawno o tym zapomniał, a my przypominamy sobie zaistniałą sytuację raz po raz, karając siebie dotkliwie. Czy to nie absurd? Winowajcy nic nie jest, a my cierpimy.
Zastanów się, co będzie potem?
Czy bedziesz w końcu miał to upragnione zwycięstwo? 
Otóż nie. Zemsta  nie daje spokoju ani żadnej władzy nad sobą lub innymi. Słowem- nie uszczęśliwia. Naszym celem jest przecież wprowadzenie pokoju do naszego życia, uwolnienie od gniewu i goryczy.
 ..
Sztuka przebaczania 

              Dzieci przebaczają jeszcze zanim je o to poprosimy, one tak już mają. Ten kto przebacza, porzuca złość, pragnienie zemsty, wstyd i urazę. Przekracza osądy, negatywne uczucia. Rezygnuje z prawa do żywienia złości i jest to widoczne w zachowaniu.

Myślę, że wystarczy podjąć zdecydowaną decyzję o przebaczeniu. Zwyczajnie odpuścić. Nauczyć się przebaczenia od nowa, tak jak robi to dziecko, naturalnie, po prostu.

Przebaczenie nieprzyjacielowi, wydaje się być najtrudniejszym biblijnym wymaganiem, lecz czy nie jest możliwe?

Osoba, która przebacza naprawdę, przechodzi trudny, męczący i bolesny proces. Pierwszym etapem jest cios, zranienie, później analizuje sytuację (smutek, złość), to wszystko po to, aby pogodzić się z zaistniałą sytuacją i zadecydować o przebaczeniu.

Potrzebny jest też czas, aby zamknąć ten nieszczęśliwy rozdział życia. Na pewno wszystkich ran nie zaleczy i pozostanie ślad, ale da uśmiech i zrozumienie.

Trzeba pamiętać, że nie może się to powtórzyć. Każdy popełnia błędy, ale nie chodzi o to, by nie błądzić, ale żeby potrafić się znaleźć.

Jak wspomina Eleni, to trudne zarówno dla niej, jak winowajcy i jego rodziny. Jednak dokonała wręcz niemożliwego – przebaczyła. (Wypowiedż piosenkarki od 6:00):

 

Jak widać, przebaczenie to nie jest słabość czy nieśmiałość. Nie jest nim też zapomnienie krzywdy. Bo można wybaczyć, nadal pamiętając.

Zapominając krzywdę, akt przebaczenia nic nie znaczyłby. Gdy nie jesteś świadoma/ świadomy doznanej krzywdy, nie masz czego wybaczać.

Pamięć o krzywdzie jest niezbędnym warunkiem wybaczenia. Kiedy zapominamy o tym, co było w przeszłości, grozi nam to samo w przyszłości. Na przykład możemy dopuścić się tego sami wobec kogoś innego lub ktoś względem nas ponownie, bo nie zapobiegniemy temu.

 Przebacz. Nadstaw drugi policzek”

            Co znaczy słynny zwrot biblijny? Jakże trudno zdobyć się na brak odwetu za doznaną krzywdę, a co dopiero po raz kolejny pozwolić na taki sam czyn względem nas.
Nie oznacza, że po raz drugi mamy ‚wejść do tej samej wody’, nie. Wcale nie musimy nawet zbliżać się do tej osoby, jeśli nie chcemy lub nie jest to bezpieczne.
Znaczy to, że z dala od tej osoby można jej wybaczyć. Nie być biernym i nie czekać aż znów coś się wydarzy, ale wewnątrz, w sercu mieć gotowość do symbolicznego nadstawienia drugiego policzka. 
Przebaczając nie musimy odnawiać więzi z krzywdzicielem. Nie musimy, choć możemy (trzeba zastanowić się, czy warto, gdyż nigdy ten związek już nie będzie taki sam jak wcześniej).
Nie odpłacać ‚pięknym za nadobne’, ‚ złem za złe’, bo damy wciągnąć się w pułapkę, która polega na wzajemnym ‚nakręcaniu’, motywowaniu się do odwetu.
Do przebaczenia, nawet do pojednania może dojść w umyśle, w sercu ofiary czyjegoś występku. To oczyszcza, pozwala odbudować to, co zburzone.
             Jesteśmy zdolni wybaczyć niezależnie od tego, jak wiele powodów – pretekstów do trzymania urazy jest. Wystarczy odrzucić dumę, pychę i zarozumiałość – to co czyni nas niewolnikami.
Przebaczamy przez wzgląd na nasze zdrowie. Wyświadczamy tym uprzejmość komuś, kto zawinił, tym zyskujemy jego przychylność, lecz głównie korzystamy na tym my sami.
 
..

. pBeata  Beata Andrasik

 

.Photo credit: Taston / Foter / CC BY-ND

 

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę a ja będę wysyłała Ci najświeższe info o kłamstwach tego świata, o fajnych poradach i wiele więcej.

Twoje dane są bezpieczne

16 Responses to “Przebaczyli i nie zrezygnowali z siebie”

 • nadia on 20 marca 2015

  Kiedys rozmawialam z ksiedzem na temat przebaczania, bo bylam ciekawa jak to jest z tym przebaczeniem. Ksiadz stwierdzil,ze nlezy przebaczac bo Jezus tez przebaczal. Z tym sie zgodzilam, ale zadalam nastepne pytanie, czy jak sie wybaczy, to trzeba o tym zapomniec? Oczywiscie, powiedzial ksiadz, bez zapomnienia nie ma przebaczenia. I tu sie nie zgodzilam, jak ja moge komus przebaczyc najgorsze swinstwo i o tym zapomniec? Po prostu sie nie da sila rzeczy. Ksiadz sie upieral i nie dal sie przekonac. Ja mowie jakby ksiedzu zabili matke, to ksiadz by zapomnial i przebaczyl? ”Trzeba sie tego nauczyc, bo tego wymaga od nas Bog ”- powiedzial. ”Bog nam dal sumienie, po to zebysmy wiedzieli co jest dobre a co zle i jesli ktos by mnie skrzywdzil, to ja mu przebaczyc moge,ale zapomniec nie moge, moze z czasem, bo czas goi rany, wiadomo,ze bedzie sie mniej pamietac, ale bedzie” -odrzeklam. A on na to: ”W takim razie nie umiesz dziecko przebaczac, musisz sie tego nauczyc….Obstawalam przy swoim, kulturalnie,ale dobitnie az w koncu ladnie sie pozegnalam, bo za bardzo juz sie rozmowa nie kleila a teraz widze,ze moje przekonania byly sluszne.
  Dziekuje za ten artykul :)

 • beata on 20 marca 2015

  Bardzo mi miło,że mogę chociaż trochę pomóc.

 • Michał on 20 marca 2015

  Pani Beatce możemy teraz zrobić z d.. jesień średniowiecza, a potem twarz oblać kwasem. Bez obawy, że zostaniemy źle odebrani. Ona nam wszystko wybaczy. Brednie o wybaczaniu pisali w biblii zbrodniarze, którzy próbowali uniknąć odpowiedzialności karnej za swe czyny.

 • Robert on 20 marca 2015

  Michał, ręce opadają.
  Może byś zachował trochę kultury?

  Jeżeli masz coś mądrego do powiedzenia to skomentuj, jeżeli nie, to się nie poniżaj i odejdź.

  Wracając do tematu artykułu: jeżeli nie umiesz wybaczać, to Ci tylko współczuję.

 • Augustyn P. on 21 marca 2015

  To proszę podjąć dyskusje jak to jest z tym przebaczaniem dajmy na to wśród narodow takich jak NASZ POLSKI i drugim zagniezdzonym od wiekow w Polsce NARODEM ZYDOWSKIM .
  Zwyczajnie ,co czynili i czynia (dobrego i zlego), sobie wzajemnie POLACY i ZYDZI ,jak sobie wybaczają lub nie i co CZYNIA NADAL .

  Wiec pytanie wprost do Panow Michala i Roberta:
  KTO Z WAS POLAK a KTO ZYD ???

  Do zagladajacych tu pytania :
  Czy wszyscy wszystkim wybaczają ???
  Co na to zydowska ksiega zwana Talmudem ?
  Kto Zydow spowiada i jak odpuszcza im grzechy ?

  Reszte już sobie sami czytelnicy dopowiedzą .
  Ja tez bardzo chętnie wezme udział w takiej dyskusji
  ” o wybaczaniu ” z Biblia lub bez niej .

  Już czas aby sobie POLACY i ZYDZI wiele wyjaśnili , wybaczyli i to zgodnie z LUDZKA POWINNOSCIA a nie ze zwierzeca nienawiscia .

 • beata on 21 marca 2015

  Proszę mnie nie obrażać. Każdy ma prawo do własnej opinii- tak ja , jak i Pan, ale dlaczego zaraz znieważać i poniżać?
  Czy przebaczanie jest uwłaczające?

 • beata on 21 marca 2015

  Moim zdaniem brak wybaczenia kreuje zawiść i zgorzkniałość u człowieka. Sprawia, że osoba czuje się nieszczęśliwa i wroga do innych. Aby dać ujście tym uczuciom ludzie posuwaja sie do rożnych czynów; zemsty na osobie, ktora zawinila lub na najblizszych. Jeżeli to nie jest możliwe lub wystarczajace mszczą sie na wszystkich wkoło po kolei; na ludziach przypadkowych; w supermarkecie, za kierownicą, w pracy, sasiedztwie nawet online pisząc złośliwie, aby tylko poprawić sobie samopoczucie na jedna chwilkę.
  Ja piszę o wybaczaniu tu i teraz nie takim, na który nie mam wplywu. Radzę zajrzeć w głąb swojego serca, pomyśeć nad wlasnymi uczuciami, zastanowić się, na kogo sie tak złoszczę i jak bardzo mnie- nie ich, czy ja- czy jego to niszczy. I zastanowić się, czy warto grząznąć w tym bagienku takich to żółtych, zatęchniałych uczuć. Potem dac sobie szansę i pomyśleć przez chwilę, jakby to bylo milo i spokojnie i dobrze poczuć to podswiadomie stęsknione uczucie – pokój serca….

  Warto. Polecam ale tez ostrzegam. To nie jest ani łatwe, ani szybkie.
  To proces. Może potrwać;)

 • Augustyn P. on 21 marca 2015

  Nie ma i nie powinno być wybaczania przy braku poprawy u jednych i tych samych WINOWAJCOW !

  Znasz stare powiedzenie ?
  Jeżeli będziesz miał miękkie serce to na pewno przy tym twarda du.e .

  Gojom wmawia się bądź miłosierny,wybacz,przebacz ,zas narodowi „przebranemu ” stosuj zasade oko za oko,zab za zab” !

  Wiec mamy to co widzimy na co dzien.
  Przestanmy w końcu „gow.o obwijać w zlotka i sreberka” .

  W moim dzieciństwie straszono dzieci „garbatym zydem” (takim z szopek i jasełek) i była w tym pewna nauka.

  Dzis nasuwa się pytanie :
  Czy Zydow należy się bac, wolno zle pisać/mowic o Zydach ,czy tylko dobrze ?

  Moja odpowiedz : NIE BAC SIE PRAWDY
  ,bo Zyd to stworzony/zrodzony człowiek ,tyle ze inny od nas ,choćby dlatego,ze się wywyzsza i jest pelen pychy , czyni we wiekszosci krzywdy wszelakie nie-zydom uwazajac ich za bydlo mało rozumne,uzurpuje sobie wszelkie panowanie nad innymi i władze w dodatku niesprawiedliwie i w oparciu o klamstwa.

  Wiec co, takim przebaczać w nieskonczonosc i mieć nad nimi miłosierdzie ?

  Smialo,smialo do odpowiedzi ,nie bac się ,ZYD TEZ CZLOWIEK i podlega ocenom przez innych !
  Na wielu portalach już się o tym pisze i dyskutuje ,bowiem ludzkie millosierdzie nad ZLYMI ZYDAMI JUZ SIE KONCZY i to na całym swiecie .

  Temat na czasie i mam nadzieje ,ze autorka tematu to rozumie i nie będzie dalej bujac w obłokach pisząc,ze jest dym ale nie ma ognia.
  Niestety jest już dawno dym a ogien za moment wybuchnie !

  Nie ma dymu bez ognia !!!

  Nie ma miłosierdzia w nieskonczonosc DLA LOTROW !!!
  Nie pomoze już nawet przypowieść biblijna o wiszącym na krzyżu lotrze obok Jezusa .
  DLA LOTROW NIE POWINNO BYC RAJU a tylko PIEKLO !

  BOG WSZYTKICH i WSZYSTKIEGO,STWORZYCIEL NIEBA i ZIEMI ,JEST CIERPLIWY ALE SPRAWIEDLIWY
  i tym razem wymierzy sprawiedliwość WSZYSTKIM !!!

 • beata on 21 marca 2015

  Podpisuję się pod ostatnim zdaniem Augustyn P.
  Ja jestem Polakiem. W życiu codziennym spotykam się z Polakami i innymi narodowościami. Przynajmniej nic mi nie wiadomo o ich głębszym pochodzeniu. Co do tych ,,na górze,, naszego narodu też przyznaję rację.

  Jednak, co wtedy, gdy o wybaczenie Polaka prosi Polak?

  W artykule jest mowa o wybaczeniu, którego można dokonać samemu dla siebie. Przy czym ta osoba wcale nie musi o tym wiedzieć. Co też nie zwalnia tej osoby od odpowiedzialności i kary. Tyle , że nam może być łatwiej żyć.

 • nadia on 21 marca 2015

  W Starym Testamencie Zydzi byli narodem wybranym przez Boga. Bog dal im prawa i obowiazki. Inne plemiona mialy zginac z rak Zydow, nie dlatego,ze byli niezydami,ale dlatego,ze czcili obcych bozkow a nie oddawali czci Prawdziwemu Bogu. Czlowiek (obojetnie Zyd czy niezyd), ktory zabil drugiego czlowieka zostal sam zabity. Sprawdzalo sie wtedy tez prawo karne – ”Oko za oko, zab za zab,reke za reke, noge za noge” Ksiega Wyjscia 21:24. Jednak Jezus w Ewangelii Mateusza 5:38-42 powiedzial tak: ”Slyszeliscie,iz powiedziano: Oko za oko,zab za zab. A ja wam powiadam: Nie sprzeciwiajcie sie zlemu, a jesli cie kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. A temu, kto chce sie z toba procesowac i zabrac ci szate, zostaw i plaszcz. A kto by cie przymuszal, zebys szedl z nim mile, idz z nim i dwie. Temu, kto cie prosi, daj, a od tego, ktory chce od ciebie pozyczyc, nie odwaracaj sie.”
  Jezus tez kazal milowac swojego blizniego – Mt 5:43,44,46: ”Slyszeliscie,ze powiedziano: Bedziesz milowal blizniego swego, a bedziesz mial w nienawisci nieprzyjaciela swego. A ja wam powiadam: Milujcie nieprzyjaciol waszych i modlcie sie za tych, ktorzy was przesladuja.”
  ”Bo jeslibyscie milowali tylko tych, ktorzy was miluja, jakaz macie zaplate? Czyz i celnicy tego nie czynia?”
  Obecnie Zydzi postepuja wg Starego Testamentu, bo nie wierza w Jezusa, jako Syna Bozego. Oni caly czas utwierdzaja sie,ze sa nadal narodem wybranym i postepuja wg starych zasad, czego owocem jestesmy swiadkami. Jesli bedziemy podobnie postepowac (zabijac, nienawidzic jedni drugich, byc milymi tylko dla swoich przyjaciol) to niczym nie bedziemy sie roznic od Zydow.
  Jest tez napisane w Liscie Pawla do Kolosan 3:25 – ”Kto bowiem wyrzadza krzywde, otrzyma odplate za krzywde bez wzgledu na osobe”
  Po to Jezus przyszedl na swiat,zeby nas wykupic od grzechu, ale takze po to,zeby nam dac wskazowki jak mamy postepowac obecnie, czyli w dniach ostatnich. Jezus wiedzial jaki swiat jest zly i w jakim kierunku zmierza, dlatego powinnismy sluchac tego, co jest napisane w Nowym Testamencie.
  W Ewangelii Jana Jezus powiedzial: ”Ja dalem im slowo twoje, a swiat ich znienawidzil, poniewaz nie sa ze swiata, jak Ja nie jestem ze swiata” Wyraznie jest tutaj powiedziane,ze nie mamy sie utozsamiac z tym zlym swiatem,ale definitywnie roznic sie od niego. Na zakonczenie przytocze List do Rzymian 12:18-21 – ”Jesli mozna, o ile to od was zalezy, ze wszystkimi ludzmi pokoj miejcie. Najmilsi! Nie mscijcie sie sami, ale pozostawcie to gniewowi Bozemu, albowiem napisano: Pomsta do mnie nalezy, Ja odplace, mowi Pan. Jesli tedy laknie nieprzyjaciel twoj, nakarm go; jesli pragnie, napoj go; bo czyniac to, wegle rozrzazone zgarniesz na jego glowe. Nie daj sie zwyciezac zlu, ale zlo dobrem zwyciezaj.”

 • beata on 21 marca 2015

  P.Nadia dziękuję teraz ja za ten znakomity komentarz. Otóż to. Żydzi nie wierzą w Jezusa. Mianowali się narodem wybranym przez Boga. Ale pomsta należy do Boga

 • mloo on 21 marca 2015

  wszystko zależy od naszych priorytetów
  jeżeli uważamy iż ten świat jest tylko na chwilę jest naszą próbą wówczas będzie nam dużo łatwiej
  i to co pisała Nadia
  za zło dobrem odpowiadaj
  powinno być to naszym życiowym wyzwaniem
  przebaczenie to za mało

 • beata on 21 marca 2015

  To może pomagać wielu przetrwać ciężkie chwile lub zobaczyć pewne rzeczy w lepszej perspektywie. Każdy z nas ma pewnie swoją receptę na to, jak być szczęśliwym. Przebaczenie – za mało, ale może być to bardzo dobry początek :)

 • Lucyna on 22 marca 2015

  popieram

 • Artur on 22 marca 2015

  Z praktyki wiem ze prawdziwe i szczere wybaczenie to najlepsza zemsta.

 • beata on 22 marca 2015

  dokładnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *