Robot czy człowiek? Kto jest wyżej?

ROBOT ZAMIAST CZŁOWIEKA

Arthur C.Clarke, brytyjski pisarz science fiction, przewiduje jako rezultat mechanizacji – redukcję 99% funkcji sprawowanych przez człowieka, iż zajęcia na poziomie podwładnego, jak i wydającego polecenia przejmą maszyny, a w społeczeństwie jutra nie będzie miejsca dla wszystkich. Ten jeden procent , który pozostaje jest dla tych, co wyniosą się na znacznie wyższy poziom, taki, któremu nie dorównają inteligentne maszyny.

Już dzisiaj rozwój technologiczny i coraz to doskonalsze maszyny dają pracodawcom możliwość zastępowania ludzkiej pracy maszynową. Komputery liczą za ludzi, zapamiętują, nigdy się nie męczą, są odporne na niekorzystne warunki pracy i nie oszukują – ich praca jest zapisywana. Nie da się ukryć, że są potrzebne, kiedy praca jest monotonna, zbyt długa, szkodliwa, niebezpieczna lub wymagająca precyzji.

Roboty pełnią najróżniejsze funkcje,

jak analiza dokumentów, wypełnianie i odczytywanie recept, skanują leki , odczytują bezbłędnie dawkowanie leków, rozpoznają ludzką mowę i używają jej do wykonywania prostych zadań, podają leki pacjentom, więc mogą sprawdzać się na miejscu farmaceuty lub pielegniarki.

Maszyny mogą wcielać się w rolę prawnika za ułamek kosztów, przeglądają i analizują dokumenty za pomocą właściwego oprogramowania. Zawody bankierów, urzędników, pracowników fabryk i magazynów, sprzątaczek mogą odejść.

Całkiem realne, że roboty pozbawią pracy kierowców, taksówkarzy. Siedem samochodów testowych od Google przejechało 1000 mil bez interwencji człowieka i ponad 140.000 mil z kontrolą człowieka tylko od czasu do czasu, z pasażerami wewnątrz pojazdu.

Maszyny na ogromną skalę będą wykorzystywane w hirurgii i leczeniu szpitalnym, astronautyce, w urzędach , w wojsku.

Człowiek popełnia błędy, komputer sporadycznie, dlatego obok niskich kosztów pracy robota, jako uzasadnienie potrzeby zastosowania podaje się wysoką jakość usług maszyn.

Maszyny mają nam służyć, wykonywać czynności dla nas niewygodne.

Lecz coraz częściej pojawia się obawa, że praca robotów zastąpi pracę człowieka, a celem wytwarzania robotów jest nic innego, jak wyeliminowanie obsługującego.

Jednak czy to jest realne? Roboty są stworzone i zaprogramowane przez człowieka, zatem chyba twórca jest wyżej, niż wykonane przez niego dzieło?

Wiedza, kreatywnosć, twórczość, ciekawość świata przyczynią się do wykorzystania potencjału, jakim dysponuje człowiek.

Słusznie człowiek uważa się za istotę wyjatkową. Ludzie mają wyobrażnię, śmieją się, są spontaniczni, śpiewają, tańczą, komponują, grają, sprawiają sobie przyjemności, mają marzenia, ambicje, ale też potrafią kierować się złością lub okazywać zazdrość. Maszyna nie ma uczuć.

Co się stanie, jeśli każdemu człowiekowi zabraknie pracy, która daje utrzymanie? Zwolennicy takiego rozwoju twierdzą, że każdy zasługuje na wykonywanie twórczej pracy oraz jedynie wtedy, gdy chce i wszyscy powinni mieć zagwarantowany podstawowy dochód. Pytanie zatem: jak będzie to finansowane?

 

Żródło: https://www.nbcnews.com/id/42183592/ns/business-careers/t/nine-jobs-humans-may-lose-robots/#.VV5LDWisV0h

 

 pBeata Beata Andrasik

 

Photo credit: Paul Keller / Foter / CC BY

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę a ja będę wysyłała Ci najświeższe info o kłamstwach tego świata, o fajnych poradach i wiele więcej.

Twoje dane są bezpieczne

4 Responses to “Robot czy człowiek? Kto jest wyżej?”

  • Marylka on 23 maja 2015

    Robot – owszem, jeśli osiągnie status istoty z „umocowaniem” w tej samej przestrzeni, w której są „umocowani” ludzie. Nie można wykluczyć, że się podłączą do tego cywilizacje, o których się nam nawet nie śniło. :)
    Pozdrawiam
    M

  • beata on 23 maja 2015

    Oby nie. dziękuję uprzejmie za komentarz. Pozdrowienia

  • Tomek on 25 maja 2015

    Zawsze kiedy myślę o ludziach i robotach, tak jak w kontekście tego artykułu, martwię się tylko jednej rzeczy: że maszyny wreszcie będą w stanie myśleć jak ludzie i poznają smutną prawdę o ludziach – tak jak to podsumował Agent Smith w Matrixie (niestety po angielsku):
    https://www.youtube.com/watch?v=UOi6v5DD_1M

  • Edek on 26 maja 2015

    Człowiek zawsze lepszy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *