Samobójstwo. Wywarcie wrażenia na otoczeniu.

SAMOBÓJSTWO  

Gdyby zaproponowano podać datę, kiedy chcieliby umrzeć, większość ludzi miałaby z tym problem. W naturze ludzkiej leży chęć życia. Lecz często życie człowieka przerywa agresja skierowana w stronę samego siebie. Najwięcej samobójstw popełniają mężczyżni w średnim wieku i oni są w tym czynie ‚najskuteczniejsi’. Następnie próby podejmują kobiety – z nadzieją jednak, że na czas zostanie dostarczone wsparcie. Przybywa młodocianych samobójców. Może być samobójcą osoba sławna i podziwiana. Może być to osoba, zarówno słaba – przytłoczona problemami, jak i silna – w jakimś okresie załamania.

Czy samobójstwo jest przypadkowym zdarzeniem, incydentem? Czy jest przymusem wobec braku rozwiązania trudnej sytuacji?  

Zanim dana osoba targnie się na własne życie, nakładają się na siebie sytuacje i zdarzenia, w których można dopatrywać się motywu takiego działania. Osoby bliskie popełnienia samobójstwa cechuje pesymizm, niewłaściwe określenie własnej sytuacji, bezradność i bezsilność, wściekłość, brak poczucia własnej wartości, agresja i napięcie, nietrzymanie się rzeczywistości ( marzenia o śmierci). Samobójstwo nie jest nieprzewidywalne. Bywa, że dochodzi do tego pod wpływem impulsu. Lecz zwykle rozważane jest  „za” i „przeciw”, jest planowane. Decyzja o odebraniu sobie życia świadczy o chęci zakończenia problemu, a nie życia. Woleliby zostać uratowani. Próba samobójcza jest demonstracją, manifestacją, która często prowadzi do tragedii. Robią tak najczęściej ci, którzy w sprzyjających okolicznościach cieszyliby się życiem. Zazwyczaj można taką osobe powstrzymać. Nie wolno przechodzić obojętnie, gdy widzimy kogoś nieszczęśliwego. To smutne, ze ludzie tak często ‚chowają głowy w piasek’ na widok kogoś w depresji. Nie ofiarowanie pomocy wtedy, świadczy o tchórzostwie.

Można zapobiec samobójstwu

Pomóc może każdy. Możliwości jest wiele: zaufana osoba, przyjaciel, a nawet droga internetowa, telefony zaufania. Jak?

 • Zadbać o to, by danej osobie przestały towarzyszyć złe emocje. Mogą być nimi: lęk przed odrzuceniem, skrzywdzeniem, brak pewności siebie spowodowane złymi doświadczeniami. Niepożądane, niszczące emocje trzeba usunąć, dać miejsce emocjom pozytywnym;
 • Znależć przyczynę tych negatywnych emocji i dać realną pomoc;
 • Komuś, kogo rzeczywistość przerasta na tyle, że aż rozważa taki sposób wyjścia z sytuacji, można powiedzieć, żeby nie tracił nadziei. W pewnym momencie życia na pewno przyjdzie taki moment, kiedy świat znów się otworzy i przybierze radosne barwy, a życie nabierze charakteru. Odejście nie jest więc mu potrzebne. Należy zachęcić taką osobę do zwrócenia się o pomoc, szukania pomocy;

Bliscy mają obowiązek okazywać zrozumienie i akceptacje. Muszą dużo ‚widzieć’, choć nie jest to łatwe. Z nastolatkami trzeba rozmawiać, upewniać się, czy niczego im nie brakuje, że nie są żle traktowani, pytać o szkołę i przyjaciół. Głęboki wpływ na młodzież mają problemy rodzinne, alkoholizm rodziców, kłopoty w szkole, zawody miłosne, złe traktowanie ( nie wykluczając przemocy fizycznej i wykorzystywania seksualnego).  

. Sygnały, których nie można ignorować:  

 •  izolowanie się od rodziny i przyjaciół;
 •  zmiana zwyczajów żywieniowych;
 •  zaburzenia snu;
 •  brak zainteresowań dotychczas lubianymi zajęciami;
 •  zmiana osobowości;
 •  nadużywanie alkoholu lub narkotyków;
 •  rozdawanie wartościowych rzeczy;
 •  mówienie na temat śmierci.

  Podobnie jest z dorosłymi, którzy są bliscy popełnienia tego czynu:  

 •  oddalają się od wszystkich;
 •  częste tematy do rozmowy ( lub w internecie) to smierć, pogrzeb;
 •  wizyty u dawno nie widzianych osób,  wskazujące na pożegnalne;
 •  wspominanie snów o śmierci;
 •  nieoczekiwane napisanie testamentu lub pożegnalnego listu;
 •  posiadanie narzędzi, których wcześniej  nie było ( sznur, coś ostrego);
 •  mówią słowami, np. jestem wam niepotrzebny;
 •  często jak na ironię mają nagle humor i stan psychiczny sie poprawia.

  Samobójstwo wyraża bezradność w obliczu problemu, bez wątpienia cierpienie i desperację. Jest wołaniem o pomoc. I tak, jest ucieczką. Ale egoizm i ucieczkę można przypisać tym wszystkim, którzy odwrócili się od osoby fizycznie poszkodowanej.

Osoba dokonująca tego czynu chce wywrzeć wrażenie na otoczeniu,

 lecz wolałaby zostać uratowana, i aby to zakończyło się pozytywnym obrotem sprawy. Dlatego samobójcy i ich najbliżsi nie są jedynymi ofiarami. Są nimi ci wszyscy, którzy mogli pomóc, a nic z tym nie zrobili, bo będą musieli żyć ze świadomością zaniechania zapobieżenia nieszczęściu oraz sprawienia zawodu.

.  .     . .

.pBeata  Beata Andrasik

.   Photo credit: dr_zoidberg / Foter / CC BY-SA

 Darmowe Info na Twojego Maila !

  Wpisz w poniższy formularz swoje imię, e-mail i kliknij przycisk „Uzyskaj Dostęp”, a ja będę a ja będę wysyłała Ci najświeższe info o kłamstwach tego świata, o fajnych poradach i wiele więcej.

Twoje dane są bezpieczne

Tagged As:

6 Responses to “Samobójstwo. Wywarcie wrażenia na otoczeniu.”

 • Katarina on 6 marca 2015

  Samobojstwa w obecnych czasach sa wynikiem m.in mind control.

 • Greg on 6 marca 2015

  cos jest na rzeczy

 • Augustyn P. on 7 marca 2015

  To nie sa „zwyczajne samobójstwa” w obecnych czasach i systemach ustrojowych w jakich przyszlo nam zyc .

  To samobójstwa „sterowane” !

  Na to sklada się wiele czynnikow i sytuacji życiowych .
  I tu chce poruszyć jedna z nich – SAMOBOJSTWO NA ZYCZENIE .
  Przeciez to AUTANAZJA !
  Do której już społeczeństwa/narody przygotowuje się i pokazuje nawet w mediach (sytuacje i sposób) – co wola o pomste do nieba.

  Czyzby bogatym było za ciasno na globie ziemskim ?

  A może chodzi o jeden ze sposobow LUDOBOJSTWA ???

  Podyskutujmy ,warto ,chociażby dlatego,ze ludziom chorym wmawia się,ze nie ma sensu dalszego cierpienia na wskutek „nieuleczalnych” chorob a także tego ze , „słuchaj stara/stary ,nie ma sensu dalej tak zyc , cierpieć i meczyc sie ” .
  O zgrozo ty wspolczesna i globalna ,jak długo jeszcze będą mamieni ludzie ?
  Malo tego ,co psychopatom w najwyższych władzach przyjdzie jeszcze do glowy – może tak zbiorowe samobójstwo dajmy na to białej rasy ludzi ,bo ta bardziej jest rozumna i „nie posluszna” ???

 • beata on 7 marca 2015

  film, który wiele wyjaśnia
  https://youtu.be/1z-V7FabIIo

 • beata on 7 marca 2015

  Wszystko, o czym pisze Augustyn P. ma miejsce. Chorzy nie mają siły walczyć z systemem, bo są chorzy. Młodzi nie przejmują się, jedni nie wierzą, że tak może być naprawde, inni są zajęci.

 • osobliwy pornmen on 15 kwietnia 2015

  posiadanie rzeczy ktorych wczesniej nie było w domu jak np: bazooka,gwiazdki ninja czy kosa chłopska hahahahahahahha artykuł osobliwy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *